Викендов во Сараево во организација на танцовиот спортски клуб Асторија се одржа натпревар во повеќе танцови спортски дисциплини меѓу кои и натпревар за латино соло девојки. За прв пат во рамките на WDSF, а тоа значи на највисоко светско ниво.

viber image 2022 11 14 15 28 08 480

ТСК СТЕП АП, Битола и воедно Македонија ја претставуваа три девојки, Антонија Гајтановска и Катја Козарова со нивните настапи во јуниори 1 и јуниори 2 и Зорица Симјановска во возрасните категории постари младинци и возрасни.
Во многу јака и бројна конкуренција, низ неколку кола на натпреварување, почнувајќи од четвртина финале, па пласман во полуфинале обезбедија место и во финалните рунди.
Нивните резултати се следни:
Антонија Гајтановска јуниори 1 – 8 место
Катја Козарова јуниори 1 – 3 место, бронзен медал и пехар
Зорица Симјановска – постари младинци 4 место и во категоријата возрасни 3 место, бронзен медал и пехар.
Презадоволни од постигнатите резултати ги очекуваат бодовите кои ќе бидат запишани на светската ранг листа.

viber image 2022 11 14 15 24 00 575
viber image 2022 11 14 15 27 27 900

Ги повикуваат сите од 5 годишна возраст кои имаат желба за танцовиот спорт да им се придружат во клубот и да ја доживеат магијата на танцот.
Антонија, Катја и Зорица велат дека немаат многу време за одмор. Почнуваат со подготовки за нивниот следен меѓународен голем натпревар Македонија Опен кој следниот викенд ќе се одржи во Скопје.

За сите разочарувања кои нé отрезниле…
Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
„Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…