Месецот ноември претставува „Месец на науката” и истиот ја нагласува значајната улога на науката во општеството и потребата од вклучување на  пошироката општествена јавност во соработка и размена на искуства во делот на научно-истражувачката работа.

И оваа година во рамките на одбележувањето на „Месецот на науката”, трет пат по ред, на ден 16ти ноември во организација на Факултетското студентско собрание при Техничкиот Факултет – Битола ќе се одржи Третата факултетска студентска конференција на Тема: „Техниката и урбаниот развој”. Истата ќе се одржи со физичко присуство, во амфитеатарот на факултетот, со почеток во 10.00 часот. На конференцијата ќе бидат презентирани стручни трудови на студенти на прв, втор и трет циклус студии од отсеците: “Електроенергетски системи и обновливи извори на енергија”, “Машинство”, “Индустриство инженерство и менаџмент”, “Сообраќај и транспорт”, “Мехатроника” и “Графички отсек”. Покрај студентите, на конференцијата активно учество ќе земат и претставници од Ректорската управа од  Универзитетот „Св. Климент Охридски” – Битола, Деканската управа на Техничкиот Факултет, професорите, претставници од компании од приватниот сектор, и други лица.

            Целите на конференцијата се:

 • Поттикнување на студентите во креативни решенија при научно-истражувачката дејност,
 • Постигнување на меѓусебна размена на знаења и искуства и
 • Продлабочување на соработката помеѓу факултетот и компаниите-партнери на конференцијата.
Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…