Поради големата заинтересираност за документарецот „Каде си, Адаме?“ обезбедeна е уште една проекција на филмот утре, среда 16 ноември со почеток во 18 часот , во големата сала на Центарот за култура, со промотивна цена од 100 денари.

Screenshot 2022 11 15 at 07 21 21 Facebook

Филмот „Каде си, Адам? се гледа со срце, се гледа со тишина и предизвикува длабока посветеност кон Создателот на видливиот и невидливиот свет.

Авторите на филмот велат:

„Во филмот нема да ги забележите мислите или зборовите на авторот или продуцентот. Нашиот поглед на светот го нема. Ова е историјата на животот снимена од камерата. Сè што ќе видите навистина се случи – вистински документарец. И тешко дека би можеле да напишеме и опишеме таков лик како главниот јунак на филмот – игуменот на манастирот Дохијар на Света Гора, блажениот архимандрит Григорије.
Човечкиот ум и имагинација не се способни за тоа. Ликот сам се создал. Затоа молчевме – за секој од вас да има лично искуство од херојот на овој филм, за секој од вас да го слуша ритамот на своето срце и во тој ритам да ја види убавината на друга личност“.

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

  Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…