naslovna krkardas

Со утринска Божествена Литургија во храмот кој високо се издигнува над Битола и е посветен на нивниот спомен, денеска се оддаде почит кон Светите 40 битолски преподобни маченици. Битолчани просејќи ги молитвите и застапништвото од светите маченици, се искачија и се поклонија на местото на нивното чесно страдање (Кркардаш – Kırk Kardeş тур. = Четириесет браќа).

Тропар, глас 4-ти: Ти, Кој доброволно…

На Битола благоуханите цветови, и сопричесници на мачениците Христови, светите Четириесет од душа да ги чевствуваме. Зашто тие, возвестувајќи ја православната вера, мракоподобната агарјанска заблуда ја изобличија; и поради отсечените божествени глави, од раскошот на рајот се насладуваат.

Фото: Саше Богоевски

Фото: Саше Богоевски

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…