276156392 10159938557159420 3540669129468480445 n

Пишува: Маја Богоевска

Кога се доближувате до него, ви се јавува некој немир. Иако во раните утрински часови, дури и пред изгрејсонце, тој е полн со живот. Врвулици автомобили, високи згради, светлата чекаат да се угаснат пред сонцето да го осветли царот над сите градови – Истанбул.

Истанбул
Поглед од кулата Сафир висока 261 метар

Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто посебно. Уште на прв поглед. А кога веќе ќе почнете да ја впивате цела енергија која ја има, тој спој на историјата, религиите, традицијата и модерниот свет, откако ќе тргнете не може да застанете. Не може да не чекорите низ неговите тесни улички, да се качувате по нагорнините, да уживате во џагорот на Мисир (во превод кочан) чаршија, да и се воодушевувате на Капали чаршија, да го почувствувате на своја кожа уникатниот трговски карактер на турските продавачи, кои многу вешто ќе можат да ви го продадат дури и она што не ви е потребно. Да ја доживувате историјата одблиску шетајќи низ султанските палати во кои се чуваат сите автентични мебели, теписи, прибори, орнаменти, да го почувствувате духот на двете религии, христијанството и исламот.

265261740 573256557439600 4324733462336562933 n
Капали чаршија

Грандиозната градба на Света Софија, некогаш црква, денеска џамија. При влезот ве пречекува мозаикот на кој е Пресвета Богородица со Исус, а од двете страни се царевите Константин Велики и Јустинијан I. Од минатата година Света Софија не е повеќе музеј, сега е џамија, каде се вршат исламски обреди, а во неа се уште има христијански елементи.

266213677 201488122187398 4285357642399014788 n
Света Софија
265971336 276322441206489 8002728324212983715 n
Влезот во Света Софија
264871267 896186057703454 8400086933412150689 n
Само на еден од ангелите на сводот лицето е откриено
266512748 601599300915525 4744454319122952270 n
Внатрешноста на Света Софија

Наспроти Света Софија се наоѓа идентичната во големина Сина Џамија, единствената џамија со 6 минариња.

265726607 456374502518091 6207295150755323308 n

Импресивна градба која се наоѓа во повисокиот дел на Истанбул е Сулејмановата џамија, каде се наоѓа и гробот на Сулејман Величествениот. Таа е градена по теркот на Света Софија од страна на главниот отомански архитект, Синан. Тој е архитект и на Сината Џамија, но негови дела се повеќе џамии не само во Турција, туку и во Македонија, а тој е архитект и на познатиот мост на Дрина во Вишеград, Босна. Интересен факт: Хајдар кади џамијата во Битола е градена токму од учениците на школата на Синан.

266551008 1712373215621471 5874359685028556088 n
Сулејмановата џамија

Од ова место, глетката на Истанбул и Босфорот едноставно остава без здив.

264018304 633118881055400 4371714101420264113 n

Во реонот Фенер се наоѓа и Цариградската патријаршија во која се наоѓа црквата посветена на Свети Ѓорѓи, а седиштето на патријаршијата основана од апостол Андреј тука е од 1600 година. Црквата била неколку пати реконструирана, зафатена од пожари, а сегашниот изглед датоира од 18 век. Во оваа црква се наоѓаат голем број на мошти.

265833363 645966659751633 4895611830196857227 n
Влезот во Цариградската (Вселенската) Патријаршија
266362332 932529000700182 171581362566317921 n
Внатрешноста на црквата Свети Ѓорѓи
241799929 4718772118201793 1101617743517487771 n
Црквата Свети Ѓорги

Храната тука е посебна приказна. Овој период од сите страни ве опива мирисот на совршено испечени костени, но и на печени кочани кои во устата ви прават гурманска рапсодија. Отспротива, во количката внимателно нареден е симитот, ви нудат да го намачкаат со млечен или чоколаден намаз, но ако го јадете без ништо или „саде“, нема да згрешите. Дефинитивно, гладен не се шета низ Истанбул, затоа што сите опојни мириси на разноразни јадења само ќе ви го отежнат изборот. Што и да изберете нема да згрешите. Чорба, риба, донер, ќофтиња, кебапи, морски плодови, разни специјалитет со пилешко или телешко месо…А ако сте љубител на слатки работи, тогаш Истанбул е сладок рај за вас. На секој чекор специјализирани продавничиња за слатките по кои Турците се насекаде познати: баклава, алва, локум, ашуре, раванија, шеќерпаре…важно да е потурено со шербет.
Кога сме веќе кај храната, едноставно мора да јадете сендвич со свежо уловена и испечена скуша на пристаништето. Си купувате лимонада, седнувате во близина на скалите и уживате во едноставните вкусови на свежо бело и крцкаво лепче, зелена салата, кромид и риба.

266629323 2068932446601320 1329844610948003347 n
СЕНДВИЧ СО РИБА НА ПРИСТАНИШТЕТО

И…стигнавме до Босфорот. Морскиот проток меѓу Црното и Мраморното море кој ги дели двата континента, Европа и Азија, а градот го дели на европски и азиски дел. Доколку не сте го посетиле Истанбул, сигурно сметате дека крстарењето по Босфорот е клише. Не. Тоа е едно неповторливо искуство, па дури и ако немате водич кој ви кажува што се наоѓа од двете страни од Босфорот. Час и половика уживате во глетката на неверојатни градби на европскиот и азискиот Истанбул. Од една страна стари градби стари стотици векови, од друга страна луксузни куќи на самиот брег.

265884377 583087949457514 2391577168957698956 n
Босфор
265238307 447713250246991 1517499640547249747 n
БОСФОР

Галебите непрекинато кружат над вас, испуштајќи звуци кои веќе сите ги научија. Да им фрлиме по некое парче лепче.

266252879 527633862019662 8700071176409873601 n
БОСФОР

Долу пак, во темната длабочина на морскиот проток, како рефлексија се гледаат брановидни топки. Јато медузи, од најмали до најголеми. Ветрот не дозволува да си направиш сам селфи. Едноставно ти го турка телефонот в рака. Затоа, само се потпираш на оградата од бродот и едноставно уживаш во остриот воздух и совршениот поглед.

266191513 1305663526548230 2470655276023702961 n
КУЌИ НА БОСФОРОТ

Чај! Време е за чај. Порачуваш и слегуваш во долниот, затворениот дел од палубата, сместувајќи се во удобните седишта. Силниот чај со една коцка шеќер ти ја стоплува душичката. И тогаш се губиш во убавините наредени на Босфорот и дозволуваш да одлеташ со паметот на едно мирно и спокојно место.

263522117 638501837281657 4401110040260018980 n
ЧАЈ НА БОСФОРОТ

Секој дел од Истанбул е посебен. Што и да се посети остава голема трага, неизбришливи сеќавања. Да се раскажува за него, не е едноставно. Секој го доживува на свој начин, но едно е исто за сите, кој еднаш бил во Истанбул, посакал што побрзо да се врати. Наречен цар над сите градови, некогашна втора престолнина на источното римско царство – Византија, основан од царот Константин долго време го носеше името Константинопол, преземен од Османлиите во 1453 година, го привлекува како магнет секој што повеќе да се задлабочи во неговото битисување низ вековите. И не е само историјата онаа која привлекува. Истанбул има и една модернистичка страна која се носи рамо до рамо со сите светски метрополи.

266232700 1573428376358561 129718973871459632 n
Рибари на мостот Галата
264910876 1307169606415328 2933653746184614646 n
Споменикот на Ататурк на плоштадот Таксим
265643192 632381601132868 8437894181947468559 n
Влез во палатата Долмабахче
265717585 1602911680051330 1108421146072159350 n
Палатата Долмабахче, најголемата во Турција
263097573 290193266458153 8828994438419010041 n
Палатата Долмабахче

Ова е само зрно песок од пустината на богатството и историјата кои ги крие Истанбул. Може да се зборува до бескрај и пак нема се да се каже. Град кој секој мора да го доживее, да се соживее со него, секој на свој начин, да го види со свои очи, да го раскаже со свои зборови. Истовремено, да се врати во минатото, додека чекори низ сегашноста, ѕиркајќи кон иднината.

264720968 286274856789176 7680676952548384534 n
263768828 300646635311701 8770885321624653018 n

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…