food 7044210 1920

Иноваторот на лентата за трчање, револуционерна справа за вежбање којашто го промени начинот на вежбање ширум светот, неочекувано умре во 54 година од животот. Неговата страст за здрав начин на живот не му овозможила долг животен век, а нас – тоа нѐ потсетува за непредвидливоста на животот.

Покрај него, и иноваторот на спортската дисциплина – гимнастика, кој бил посветен на унапредувањето на физичката кондиција умрел во 57 година од животот.

На 41 година, умрел и светскиот шампион во бодибилдинг, што дополнително нагласува дека врвните спортисти, иако се посветени на својата физичка издржливост, не се имуни на изненадните животни околности.

Најдобриот фудбалер на светот – Марадона, умре на 60 години, што нѐ потсетува дека славата на теренот не гарантира и долг живот надвор од него.

Џејмс Фулер Фикс, често именуван како – таткото на трчањето, умрел од срцев удар додека трчал на 52 години, што звучи многу парадоксално, со оглед на неговата улога во популаризацијата на трчањето во Америка.

Од друга страна, изумителот на Нутела чоколадата живеел долг живот, умрел на 88 години.

nougat 272934 1280

Произведувачот на цигарите Винстон доживеал длабока старост, си заминал од овој свет на 102 години, што укажува на изненадувачка долговечност и покрај штетните навики.

Пронаоѓачот на опиум, за жал, загинал во земјотрес во 116 година, потсетувајќи нѐ на неконтролираните природни случувања кои можат штетно да влијаат на долг и исполнет живот.

Зајакот, животинка која постојано скока горе-долу, има кус век од две години, наспроти желката, која е позната по бавноста, живее околу 400 години, докажувајќи дека долговечноста не е секогаш поврзана со физичката активност.

nature 3176542 1280

Значи, да резимираме…додека се трудиме да го сочуваме здравјето и да водиме активен живот, пожелно би било да го почитуваме секој момент, да се опуштиме и да уживаме во вкусовите и радостите на животот – затоа што должината на животот често е изненадувачки непредвидлива.

Извор

Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …
meblo trejd kvaki

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…