zatvaranje na mal bitolski monmartr 20224nas

Заврши 43. издание на Мал Битолски Монмартр со свечено доделување на наградите за најдобрите учесници.

Највисоките награди од годинешното издание отидоа во рацете на:

*Најдобар учесник – ученик на светската детска ликовна колонија за Lau You Gi –Хонг Конг [Кина].

*Најдобро школо на светската детска ликовна колонија прогласено е Atolyesi „Veysel Acar“ Турција. Наградата е доделена по Статут од страна на Детско ликовно студио Свети Кирил и Методиј Битола преку Плакета чиј Покровител е Градоначалникот на Општина Битола.

За време на колонијата на која учество имаа 21 [Турција 2] делегации од 20 држави од цел свет а на која што твореа над 120 учесници [ вкупно 180 гости ] беа создадени и оставени во трајна сопственост на студиото над 400 ликовни дела од 5 колониски дена во Битола и по еден во Охрид и Бигорски Манастир.

Диплома за поддршка на ликовната уметност и Мал Битолски Монмартр доби и Читај бе

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…