словачка насловна

Прешов е град во регионот Прешов, Словачка. Со население од околу 91.000, тој е трет по големина град во Словачка. Град со интересно минато и динамична сегашност и мешано словачко, полско, украинско и рутенско население.

Стариот град е приказ на барокна, рококо и готска архитектура. Историскиот центар е обложен со згради изградени во овие стилови. Повеќе архитектура во советски стил се гледа во владините згради во близина на центарот на градот. Има многу популарни атракции, вклучувајќи ги катедралата Свети Никола, рудниците за опал, православната катедрала Александар Невски, што го прави вреден да се посети доколку имате можност.

Она што не може, а да не се забележи е беспрекорната чистота која владее низ улиците, уреденото зеленило, но и зачуваноста на старата архитектура која го дава шармот на овој град.

meblo trejd kvaki

фото: Саше Богоевски

jk hurgada
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…