10-годишниот Стефан Ѓорѓиевски од Битола, викендов постигна голем успех на BMU Европскиот и Македонски шампионат кој се одржа на Мото крос патеката кај Старо Лагово, Прилеп. Тој го освои првото место во Македонија во категоријата MX65 и петтото место во Европа.

stefan6

Но, успехот е уште поголем затоа што на младиот и талентиран Стефан ова му беше второ учество на натпреварување. Првото учество му беше минатата година на патеката во Смолево, каде исто така го освои првото место.

Стефан имаше огромна поддршка од своето семејство на натпреварот.

stefan2

Од семејството за Читај бе велат дека се горди на неговиот успех. Стефан, четвртооделенец во ОУ„Тодор Ангелевски“ Битола, вози мотор од 4 години и од мали нозе ја покажа својата склоност кон овој спорт. Изминатите години редовно и интензивно тренираше на патеките, па затоа успехот сам си дојде. Велат дека викендот се возеше на дожд, врнеше и град, на многу лоши временски услови и каллива патека, но Стефан успеа да извози до крај и да стигне до одличен резултат. Стефан е член на клубот „МК Мотори“ од Скопје.

stefan1

Патеката во Лагово е долга 1650 метри со минимална ширина од 6 метри и старт од 90 метри и викендов беше домаќин на бројни локални, но и меѓународни натпреварувачи во 7 категории.

За сите разочарувања кои нé отрезниле…
Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
„Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…