hands 2847510 1280

Научното истражување спроведено од експерти од германскиот универзитет во Есен тврди дека допирот може да ја намали болката, депресијата и анксиозноста, а дека повеќе допир помага во ублажување на менталните и физичките заболувања.

Без разлика дали се работи за прегратка од пријател или допир на омилената ткаенина, чувството на допир е корисно и за телото и за умот, според истражувачите, пишува лондонски Гардијан.

Допирот е првото сетило кое се развива кај новороденчињата и е клучно за откривање на околината и комуникација со неа. Недостигот на физички контакт за време на пандемијата на Ковид-19 тешко погоди голем број луѓе ширум светот.

Голем број на студии само сугерираа дека допирот е корисен за нашето здравје, но сега експертите од Универзитетот во Есен преку своите набљудувања дојдоа до едноставен заклучок – допирот помага.

baby 2416718 12801

Д-р Хелена Хартман, коавтор на студијата од Универзитетската болница Есен, потврди дека повеќе успгласени допири во текот на денот може да помогнат да се ублажат менталните и физичките заболувања.

Истражувањето, објавено во списанието Nature Human Behavior, опфати 212 претходно објавени студии и интегрирани статистички анализи на 85 студии кои вклучуваат возрасни и 52 студии кои вклучуваат доенчиња.

Следете на социјалните мрежи!

Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…