Во Битола се одржува државно првенство во стрелаштво во повеќе категории со воздушно оружје на 10 метри, мажи и жени, тоа е дел од календарот на Македонската стрелачка федерација и едно од најбитните првенства кое одлучува понатаму како ќе се одвиваат натпреварите на меѓународно ниво, кои стрелци ќе се пласираат.

-Во Битола моментално се одржува затоа што има најмодерна опрема вградено, на горниот дел од стреланата вградени се електронски мети кои во соработка со светската стрелачка дадени се на македонската стрелачка федерација за дополнителен развој. Моментално најиделно беше тука да се стави затоа што се одвоени како посебни. Долу се пука на книжни мети, кои се почетници или сега почнуваат да учествуваат на натпревари, изјави Jордaн Tасевски, Претседател на Македонска стрелачка федерација.

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…