sleeping 1311784 1280

Постојана рутина пред спиење може во голема мера да Ви помогне да заспиете, но и да ја ублажи несоницата. Еве што предлагаат медицинските експерти.

Важноста на рутината пред спиење

Може да биде неверојатно тешко да заспиете ако не сте го подготвиле вашето тело и ум за оваа транзиција. Ако сте активни во времето пред спиење, а потоа веднаш скокнете в кревет, дали треба да биде изненадување што вашиот ум сè уште работи 200 на час кога сакате да заспиете? Наместо тоа, усвојувањето редовна и релаксирачка рутина може да биде неверојатно корисно.

Децата се одличен пример за важноста на овие рутини пред спиење. Мало дете вечера, се бања и му се читаат приказни пред да се изгасне светлото. Времето за спиење често е многу редовно, кое се случува речиси во исто време секој ден од неделата. Децата се будат без будилник и скокаат од кревет освежени. Неколку пати во животот спиеме толку добро како во детството. Можеби има лекција за сите нас во набљудувањето на овие рутини.

pexels acharaporn kamornboonyarush 1028741

Препорачани активности пред спиење

Многу е важно да ги зачуваме последните 30 до 60 минути пред спиење од активности за транзиција за да го помогнеме спиењето. Во нашите брзи животи, тешко е да ги оставиме работата и задоволството настрана и сето тоа за еден добар сон. Сепак, тоа е неверојатно важно. Се чувствуваме и функционираме подобро и го подобруваме нашето целокупно здравје ако посветиме внимание повеќе на тоа колку спиеме.

Некои луѓе си поставуваат граница до кога ќе работат, гледаат телевизија, се забавуваат. Поставете си краен рок и подготвувајте се за спиење. Тоа може да помогне да се воспостави тампон зона помеѓу дневните трудови и да се оптимизира ноќниот одмор.

Кои активности се најдобри да се опуштите пред спиење? Ова во голема мера зависи од личните преференци. Изберете нешто што ќе ве смири. Не е време да плаќате сметки, да се карате со сопружникот или да се вклучите во други стресни активности. Наместо тоа, направете нешто што ве опушта, а еве неколку идеи.

Читање

Многу луѓе читаат пред спиење. Идеално, ова не би се случило во креветот, бидејќи може да придонесе за несоница. Сепак, многу луѓе се извлекуваат со тоа без последици. Списанијата се добра опција со кратки написи што може да се остават настрана кога ќе дојде поспаноста. Задоволството за читање книги е идеално наместо какви било материјали поврзани со работата. Кога ќе почнете да ја читате истата реченица одново и одново, веројатно е време да го изгаснете светлото и да заспиете.

read g2aa9a5ce0 1280

Молитва или медитација

Кажувањето напамет молитви или медитативни мантри може да го смири умот. Секако, согласно вашата религиозна желба. Постојат ресурси достапни во книги и онлајн кои даваат дополнителни препораки.

rosary gd38f2b28e 1280

Слушање музика

Може да биде прекрасно релаксирачко да слушате музика пред спиење. Изборот на жанр треба да зависи од вашите лични преференци, но класичната музика е смирувачка за многу луѓе. Исто така, има многу ЦД-а и апликации со природни звуци што може да се користат.

pexels andrea piacquadio 38077291

Гледање ТВ или филм

На крајот од денот, може да биде убаво да се опуштите додека лежите на каучот или седите на лесна столица и гледате малку телевизија. Не избирајте програма која е премногу возбудлива или трае доцна во ноќта. Најдобро е да се избегне изложување на светлина од екраните што се блиску до вашите очи.

Капење или туширање

Постојат докази дека топла бања или туш пред спиење може да помогне во спиењето. Што се однесува до децата, тоа може да биде дел од здрава рутина пред спиење. Температурата на телото може да има значајно влијание врз сонот, а капењето може да влијае на тоа во вечерните часови.

Истегнување

Конечно, размислете за вежби со мал ефект, како што се истегнување или јога пред спиење. Не треба да биде премногу аеробно. Ако се потите, веројатно правите премногу. Нежните движења можат да ја ублажат болката и да помогнат во спиењето.

pexels osvaldo castillo 2631201

Постојат безброј други начини да се опуштите пред спиење. Поминете малку време на бреинсторминг листа на сопствени идеи. Откако ќе ги идентификувате соодветните активности, правете ги секоја вечер во последните 30 до 60 минути од денот и ќе откриете дека спиете подобро.

meblo trejd racki
Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…