Сместена на двата брега на Дунав, Будимпешта ги спојува шарените ридови на шармантната Буда и широките и живи булевари на Пешта. Хармоничната мешавина на архитектонски стилови, пространите плоштади, широките авении, големите паркови и неизбежните мостови му го дадоа на Будимпешта прекарот – Париз на Источна Европа.

Близината на Будимпешта и големиот број поволни аранжмани од туристичките агенции ја прават лесно достапна и многу посетувана дестинација.

tourist attraction g15658deb3 640

Зошто да ја посетите Будимпешта?

ПОВОЛНО – Град со ваква архитектура и атракции ќе ве чини помалку отколку во другите делови на Европа.

ОДЛИЧНА ХРАНА – Унгарската кујна е многу уникатна и по солените јадења, ве очекува вкусен десерт. Унгарците често велат дека постојат три основи на светската кујна: француската, кинеската и унгарската. Домашните вина се со одличен квалитет.

МЕДИЦИНСКИ БАЊИ – Градот има многу извори на топла вода кои активно се користат уште од римско време. Капете се во различен спа центар секој ден и нема да ги пробате сите за една недела бидејќи Будимпешта има над 120 термални извори!

ПЕШАЧЕЊЕ – Најдобар и најлесен начин да ја запознаете Будимпешта е пешки.

ШОПИНГ – Големиот избор и пристапните цени ја прават Будимпешта популарна дестинација за шопинг.

МУЗИКА ВО ЖИВО – Без разлика дали сакате традиционална, класична или нешто измеѓу, музиката во живо е белег на Будимпешта.

Најголемиот термоцевковод во светот, најстарата подземна железница во Европа, третата по големина зграда на Парламентот во светот, најголемата синагога во Европа се само дел од причините за посета на Будимпешта.

Будимпешта е една од најубавите европски метрополи. Некогаш одделни градови разделени со река, Пешта и Буда станаа едно пред 150 години со изградбата на мостот Сечени. Главните атракции на Будимпешта лесно се посетуваат поради нивната близина, а има и добро организиран јавен превоз.

Парламентот

Импресивната зграда на унгарскиот парламент доминира на бреговите на Дунав и е главниот симбол на Будимпешта. Освен што се смета за една од најубавите административни згради во Европа, тој импресионира и со своите димензии – тој е трет по големина парламент во светот и втор по големина во Европа.

Бидејќи унгарскиот парламент не ја користи целата зграда, остатокот е достапен за туристите за обиколка. Богато украсените соби содржат бројни уметнички дела, а главна атракција е изложената Света круна, која се наоѓа на грбот на Унгарија.

building gd51ee8ee9 640
pixabay

Мостот Сечени

Изградбата на најстариот и најубавиот мост во Будимпешта ја наредил грофот Иштван Шехени, откако морал да чека да помине бура за да го посети својот болен татко. Отворен е во 1849 година, што следело и веројатно довело до обединување на Пешта и Буда во 1876 година.

Преминувањето на мостот е кратка прошетка, а погледот на Будимпешта е незаборавен. Од едниот правец има поглед кон Парламентот, а од другиот кон замокот Буда. Мостот е најспектакуларен ноќе кога е осветлен.

szechenyi chain bridge g114ca0cb5 640
pixabay

Плоштадот на хероите и Милениумскиот споменик

На врвот на Милениумскиот столб висок 36 метри има статуа на ангелот Габриел, а лево и десно во подножјето се статуи на истакнати унгарски историски личности. Во центарот на најимпресивниот градски плоштад во Будимпешта се наоѓа Гробот на непознатиот херој.

До овој споменик се наоѓаат и Музејот за ликовни уметности и Музејот на современа уметност, а во близина е и Зоолошката градина. Зад него е Градскиот парк.

landscape gd76096936 640
pixabay

Андраши булеварот

Најважниот булевар во Будимпешта го поврзува плоштадот Елизабета со плоштадот на хероите и е долг 2,5 километри. Тој е дел од светското наследство на УНЕСКО. Отворен е во 1876 година за да се олеснат постоечките улици и не ја следел трасата на ниту еден претходен пат. Бидејќи ја претставуваше големата гордост на Будимпешта, за да се зачува неговиот карактер, дури и јавниот превоз низ овој булевар беше забранет. Затоа Будимпешта стана првата во континенталниот дел на Европа која доби подземна железница уште во 1896 година.

Се карактеризира со широки тротоари, богати дрвореди и убаво украсени фасади на згради претежно од крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век. Една од најубавите градби во Будимпешта е зградата на Унгарската државна опера од 1884 година, која се наоѓа на овој булевар. Тука е и Меморијалниот музеј на Франц Лист, големиот пијанист и композитор. На бројот 60 има музеј наречен „Куќа на теророт“ посветен на спомениците и жртвите на фашизмот и комунизмот. Отворен е во 2002 година и е популарна туристичка атракција.

Интересно е што булеварот неколку пати го менуваше името. Во 1950 година станал булевар на Сталин, подоцна го добил името булевар Република, а во 1989 година се вратил на првобитното име булевар Андраши.

Во делот на булеварот кон плоштадот Елизабета се наоѓаат продавници на полуксузни брендови.

basilica gd268c213e 640
pixabay

Замокот Буда

Кралската палата била изградена во 1265 година. По проширувањето во 14 век, таа стана најголемата готска палата од тоа време во светот. За време на турската окупација таа многу пропаднала, а во 1686 година при ослободувањето на Буда од Турците речиси целосно била уништена.

Во 1715 година на тоа место била изградена мала барокна палата. Замокот бил проширен во 1748 година, а во 1849 година бил запален во конфликти со унгарските револуционери. Наскоро бил обновен, но повторно бил тешко оштетен за време на Втората светска војна.

Замокот Буда бил дом на кралевите и кралиците, турските окупатори во текот на 16 и 17 век, како и на благородништвото Хабсбург. Денес во замокот Буда се сместени Унгарската национална галерија, Историскиот музеј во Будимпешта и Националната библиотека.

buda g6192c1b7d 640
pixabay

Црквата Свети Матијаш

Изграден во 1015 година и уништен од Монголите во 1241 година. Сегашната градба датира од втората половина на 14 век. Во него биле крунисани неколку кралеви, а името го носи по унгарскиот крал Матијас, кој двапати се оженил во неа.

Во 1541 година, Турците ја претвориле црквата во главната џамија во градот. Иако по протерувањето на Турците во 1686 година, таа повторно стана црква во барокен стил, вистинската реконструкција дојде дури кон крајот на 19 век и ѝ даде фанов неоготски изглед.

budapest g0bcb02ee4 640
pixabay

Чевли на брегот на Дунав

60 пара метални чевли се наредени на шеталиштето Дунав до Собранието во спомен на 3.500 луѓе кои беа застрелани на брегот на Дунав за време на Втората светска војна.

danube gc2e634bdd 640
pixabay

Поглед од ридот Гелерт на Будимпешта – панорама

Ридот Гелерт го нуди најубавиот поглед на Будимпешта.

Ридот го добил името по италијанскиот епископ Жерар (Гелерт), кој ги претворил Унгарците од пагани во христијани, а кој бил убиен од незнабошците на овој рид во 1046 година. Статуата на епископот се наоѓа во подножјето на ридот.

На врвот на ридот се наоѓа импресивниот Споменик на слободата во спомен на советските трупи кои загинаа за време на ослободувањето на Унгарија во 1945 година. Статуата претставува жена која држи лист од палма. Зад споменикот се наоѓа тврдина изградена од Хабсбурговците по ослободителната борба од 1848-49 година.

statue gf3e1f66c1 640
pixabay

Централен пазар

Централниот пазар е добро место за купување традиционални унгарски производи, а покрај прехранбените производи има и разни ракотворби. На пазарот, исто така, може да се јаде нешто од на нога по прилично пристојни цени.

Се наоѓа во центарот на Будимпешта, на крајот од улицата Ваци, во близина на мостот на слободата.

market hall g3772e2a70 640
pixabay

Искористете го престојниот продолжен викенд за 23 Октомври и уживајте во градот кој ќе Ве воодушеви. Проверете ја понудата на ЈК Травел ТУКА.

JK Travel
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…