beach 7546731 1280

Многумина од нас се жалат дека животот е комплициран, но вистинската вистина е дека ние сме комплицирани. Ова значи дека ако почнеме да ги правиме вистинските работи, можеме повторно да го направиме животот едноставен.

Прво, треба да одлучите што е важно за вас. Следно, треба да се фокусирате на отстранување на сè друго што е можно повеќе. Иако секој има различна идеја за тоа како треба да изгледа удобен, рационализиран живот, постојат неколку работи кои функционираат за повеќето животни стилови. Еве девет едноставни совети кои барем ќе почнат да ве водат во вистинската насока…

1. Игнорирајте ги желбите на другите луѓе

Се разбира, членовите на вашето семејство, пријателите и колегите можеби имаат свои идеи за тоа што е најдобро за вас, но вашиот живот може да биде многу поедноставен и посреќен ако престанете да се грижите за тоа што мислат сите други. Поврзете се со себе, прифатете го она што го сакате, ризикувајте и следете го своето срце. Не ги слушајте оние кои се обидуваат да ве спречат или ограничат – сонувајте големо, сонувајте колку што можете повеќе.

2. Прифатете дека сè уште растете

Наместо да се чувствувате лошо што вашиот живот е „во изградба“, прифатете ја идејата. Вклучувањето во долгорочен процес на раст не значи дека веќе не сте прекрасни – тоа само значи дека имате уште подобро утре пред вас. За оние од вас кои се чувствуваат заглавени во моментот и изгубиле надеж дека наскоро доаѓаат подобри денови – не престанувајте да верувате! Не се откажувајте! Можете да го промените вашиот живот во секое време. Сè уште можете да го проширите умот, да го отворите срцето и да ги искористите уникатните подароци што ви се дадени!

3. Не живејте во вашата глава

Секој момент што го доживувате е бесценет, и ако не најдете начин да се вклучите во сегашноста, ќе го пропуштите. Ако сè уште го анализирате минатото или се грижите за иднината, вклучете повеќе задачи за подобрување на вниманието во денот. МЧитајте, слушајте релаксирачка музика, бидете дел од животот.

4. Оставете го она што не е наменето за вас

Како што веројатно знаете во вашето срце, не можете да ја манифестирате иднината што ја посакувате ако сте премногу обвиткани во минатото од кое треба да се ослободите. Ако сте приврзани за личност, идеја, работа или искуство кое одамна исчезнало од вашиот живот, помирете се со фактот дека едноставно не сте биле судени и на овој начин многу ќе си го поедноставите животот. Едно нешто што може да помогне е да направите листа на лекциите што сте ги научиле од таа конкретна загуба, за да знаете дека болното или тешко искуство не било залудно.

5. Не се жали

Наместо да трошите време размислувајќи за работи кои не можете да ги контролирате, пронајдете што можете да контролирате и потоа преземете акција за да ја донесете промената што ја сакате. Кога се фокусирате на негативноста, само привлекувате повеќе од неа и на крајот исполнувате злобно пророштво од најлошиот вид што сте го направиле за себе. Барајте начини да ги надминете пречките и начини да го создадете она што го сакате – универзумот ќе одговори со испраќање на повеќе добри работи на вашиот пат.

6. Бидете продуктивни, не зафатени

Волшебно е да се биде постојано зафатен, па чувствуваме дека доаѓа моментумот. Сепак, поважно е да престанеме и да провериме дали правиме вистински работи. Запрашајте се точно какви резултати сакате да ги постигнете и потоа да направите планови што водат до тие резултати. Ако правите работи што навистина не ве задоволуваат или ги поддржувате вашите соништа, променете ја насоката и започнете да правите нешто друго.

7. Барајте го позитивниот аспект на ситуацијата

Како што наоѓањето лекции од тешките искуства може да ви помогне да создадете поедноставен живот, така и добрите работи можат да се најдат среде тешките времиња. Кога ќе се чувствувате лошо, спијте малку, земете длабок здив и погледнете наоколу за да најдете извори на надеж. Можеби надежта доаѓа во форма на вашата голема мрежа на пријатели кои секогаш ве поддржуваат или во можноста што се создава зад вратата која штотуку се затвори, но поентата е дека секогаш може да се најде позитивна страна ако се обидете.

8. Бидете со вистинските луѓе

Најдете и дружете се со луѓе кои прават да се чувствувате живи и ценети. Тие ќе ви помогнат да растете, ќе ви помогнат да ги достигнете вашите соништа и ќе тргнете од својот пат за да ве направат среќни. Оние кои ви ја трошат енергијата или шират токсичност не вредат за вашето време.

9. Прифатете помалку од совршенство

Дури и кога ќе добиете сè што сакате – сè уште ќе има тешки времиња и нови предизвици – некои доаѓаат од внатре, а некои од надвор. На крајот на краиштата, сите сме несовршени и сите учиме. Меѓутоа, ако одлучите да бидете благодарни и среќни за секоја шанса што ќе ја добиете, можете да се помирите со идејата дека е во ред работите да не се апсолутно совршени. Ова чувство на прифаќање во срцето е она што го нарекуваме поедноставен живот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…