„На Поклади“ е новиот роман на Љубе Б. Митрејчевски, во издание на ИК „Матица Македонска“- Скопје.

314714282 5385137431614113 6946776445802557520 n

Романот  го опишува битово-рустикалниот живот на селанецот кој не ѝ го знае ликот на парата, необразован, но не и неписмен, воениот виор на Втората светска војна и кога и како почнува да се гради социјалистичкиот голем, светски систем кој остави секакви мерливи и немерливи траги – кои се бележити симболи за – сè што дошло, нека влезе и нека си замине по патот свој, битно е човештината да остане во човека.

314857374 1049964932366794 3201509712824556822 n

Писателот Митрејчевски направил суптилен преглед на адетите кои се дел од традицијата на македонскиот човек за празникот Поклади – Прочка, со тоа македонската книжевност и фолклористика добиваат извонреден документ со соодветна лексика за како и на кој нашите претци го празнуваат овој значен христијански празник кој во суштина значи помирување на небото со земјата низ вистински, сега романескни настани.

Писателот Љубе Б. Митрејчевски (1960) е роден во Слоештица, Демир Хисар. Член е на Друштво на писатели на Македонија, се занимава со раскажувачка и собирачка дејност. Досега ги има објавено делата:„Секојдневни надмудрувања“ I и II дел, „Нати-Дајми“, Балади:„Патот на болката“, раскази „Облазна судбина“, за деца: „Крај барата“, „Жива азбука“, романи „Белегзија“ и најновиот „На Поклади“ кој беше промовиран во Домот на културата „Илинден“ во Демир Хисар.

314408517 166596289390001 8786424175740785208 n

Промотори на  книгата беа писателите Добре Тодоровски и Биљана Т. Димко, а  настанот го збогати и драматизаираниот извадок од „На Поклади“ – секој на крајот бара простување од некого во кој учествуваа членови на Драмското студио во режија на Гоце Димовски.

Филмскиот репертоар во кино Манаки недела во знакот на жената
Во неделата на жените која следи, ја објавуваме програмата со повеќенаградувани филмови …
Кој ја бара вистината мора да знае како да ја поднесе – кинески древни мудрости
Во минатото Кинезите обесувале поговорки од двете страни на главниот влез на …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…