globe trotter g0a28b695d 1280

Со оглед на тоа што интернетот е преполн со реклами за луксузни спа одмори, но и романтични одмори, може да ви биде простено ако мислите дека кога станува збор за патување, два е магичната бројка.

Но, Travel Nation велат дека не се согласуваат. Како баланс за секој што размислува да оди самостојно на одмор, еве 10 причини зошто би ви се допаднало да патувате сами и зошто да се биде сингл може да биде и предност.

travel g305528068 640
  1. Огромната слобода

Патувањето сами може да биде неверојатно ослободувачко искуство, имајќи ја слободата да го правите токму она што сакате да го правите, кога што сакате. Ако се заљубите во Сиднеј (или некој што се вика Сидни!), нема ништо и никој да ве спречи да останете онолку долго колку што сакате.

  1. Можете да го испланирате ВАШЕТО совршено патување

Половина од забавата на патувањето е во планирањето. Без расправии, без компромиси, без грижа за тоа дали храната во Индија ќе ја наруши кревката структура на вашиот партнер. Пуштете ја вашата фантазија, размислете за сите места што отсекогаш сте сонувале да ги посетите, најдете авантуристичка тура и остварете ја!

people gc60a0f579 640
  1. Стекнувањето нови пријатели е всушност полесно

Кога патувате, вие сте многу попристапни како самец отколку како пар. Исто така, ќе бидете многу повеќе склони да започнете разговори со луѓе што ќе ги сретнете на патувањето.

  1. Би можеле да започнете да учите друг јазик

За навистина да го искористите максимумот од вашето патување, учењето малку од локалниот јазик навистина може да ви помогне да ги запознаете местата што ги посетувате и луѓето што живеат таму. Патувањето сами значи дека ќе имате многу поголема веројатност да комуницирате со локалното население и да стекнете некои јазични вештини.

  1. Нема досадни навики за поднесување

Патувањето со другата половина може да ја зголеми и најмалата досадна навика. Патувајте сами и нема да морате да трпите крадци на ќебиња или рчење по цели ноќи, ниту пак ќе мора да трпите расправии за тоа кој последен ја користел пастата за заби!

  1. Цело време во светот да размислуваме и да размислуваме во мир

Сигурно ќе стекнете многу пријатели на патувањето, но кога сакате да бидете сами, можете да бидете. Ова ви дава ретка можност да си размислите за вашиот живот и да размислите за тоа каква сакате да биде вашата иднина.

  1. Патувањето соло често ја зголемува вашата самодоверба

Патувањето сами значи дека ќе мора да носите свои одлуки, што ќе ви помогне да станете посигурни, наметливи и решителни. Нема поубаво чувство од тоа кога знаете дека сте надминали некои пречки и тоа сте го направиле сами без да се потпрете на некој друг.

car g32797fa5c 640
  1. Ќе имате поголема свесност за вашата околина

Многу е поголема веројатноста да забележите работи што се случуваат околу вас и да имате поголема свесност за вашата околина кога патувате сами, што ќе доведе до побогато и на крајот поисплатливо патување. Овие моменти поминати гледајќи низ прозорецот на автобусот или возот, земајќи го предвид секој детал од пејзажите, се моменти што можете да ги пропуштите кога разговарате со придружник.

  1. Откривање на себеси

Едно нешто во кое можете да бидете сигурни е дека до крајот на вашите патувања ќе се познавате себеси многу подобро отколку на почетокот – се надеваме дека тоа ќе биде добро. Ќе имате појасен поглед за тоа што уживате и што претпочитате да избегнувате, од вашето лично искуство, без влијание на она што некој друг го чувствувал.

  1. Романтика

Откако ќе тргнете сами толку смело… сè уште никогаш не знаете кого би можеле да сретнете на патот. Тоа може да бидат нови доживотни пријатели, може да биде романса – во секој случај, веројатно ќе сретнете луѓе на патот кои ќе додадат вредност на вашето патување на секое место.

Овие причини се доволни да не се разоарувате ако во моментот немате партнер, а сакате да патувате. Или пак едноставно сакате да уживате со самите себеси на едно убаво и авантуристичко патување.

jk travel pobaraj ponuda
Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…