trauma g92b78f75d 1280

Сите ние почнуваме да се занимаваме со саморазвој дури откако ќе доживееме одредени искуства кои создаваат многу потиснати негативни емоции, додека некои од нив се јавуваат во раното детство, така што имаме многу нејасни емоции кои не можеме да ги сфатиме затоа што не ја разбираме нивната причина. Понекогаш еден живот е премногу краток за да станеме свесни за сите тие емоции, често учиме да ги потиснуваме уште подлабоко, мислејќи дека сме исчистени.

Ова особено се случува кога земаме антидепресиви и седативи бидејќи тоа е најмоќниот начин за блокирање на емоциите, односно заборавањето, а воедно и најдобар начин за оживување на потиснатите трауми преку болест.

Секоја болест е резултат на нашите ментални и емоционални вложувања. Нашиот живот е составен од само 1% настани, а останатите 99% претставуваат реакции на настани. Всушност, цел живот обработуваме одредени животни удари и трауми.

Објективно, она што го доживуваме како удари се животни лекции и искушенија кои нè свртуваат кон нас самите, со основна порака дека не можеме да излеземе надвор додека не се прифатиме себеси одвнатре.

woman gc7aece7cc 1280
meblo trejd cesmi1

Што се потиснати емоции?

Тие се како потонат брод, како Титаник. Кога бродот тоне, исчезнува од нашите очи, но сепак тој не отиде некаде. Потона во невидливи сфери, но сепак постои. Полн со различни содржини, луѓе, среќа, тага, љубовни приказни. Исто така, кога сме вознемирени, соочени со непријатна или негативна ситуација, во обид да создадеме привиден мир, ќе земеме седатив и нашиот Титаник ќе потоне во несвесното. Ќе почувствуваме олеснување, но тоа сепак ќе постои, иако ќе се обидеме да го заборавиме.

Заборавот е најлошиот начин да се решат проблемите. Понекогаш ќе се појават духовите од потонатиот брод, но тие обично ќе бидат невидливи и нејасни пречки и блокади, така што ќе имаме чувство дека некоја невидлива сила нè задржува и го спречува нашиот напредок. Едноставно не ни оди добро, а ние самите не знаеме зошто…

На крајот на краиштата, кога ќе се обидеме да заборавиме некои работи во животот, нашиот ум ќе го преземе заборавот како одбранбен механизам и ќе почне неселективно да заборава, па ќе ги заборавиме пријателите, обврските, родендените и ќе станеме неодговорна личност и на крајот ќе станеме целосно безлични и никој не ќе може да смета на нас, ќе паднеме во заборав.

despair ge8cb846d6 640

Ракот се поврзува со потсвесната желба за умирање – понекогаш се случува во одредена ситуација да реагираме со желба да умреме, да не сме таму, бидејќи не сме во состојба свесно да се соочиме со некои од животните удари и да ја прифатиме лекцијата.

Таквата мисла умот автоматски ја складира. Треба да знаеме дека нашиот ум е многу леплив и дека мислата е многу лесно да се држиме, но тешко да се разделиме. Затоа имаме навика постојано да ја вртиме истата мисла бидејќи не можеме да ја откачиме иако ни пречи. Болеста секогаш го напаѓа делот од телото кој е најслабата алка, односно каде се насобрале негативните емоции и нашата желба да ги блокираме, скриеме и заборавиме.

Нашиот вид не слабее поради возраста, туку затоа што не сакаме да видиме некои очигледни работи и несвесно го блокираме видот, бегаме од реалноста и ги закопуваме главите во песок. Кога ја искривуваме вистината во ситуација која не ни помага, имаме некаква своја визија итн., нашиот внатрешен вид ќе биде заматен, а резултатот ќе биде губење на надворешниот вид.

Срцето страда од блокирани емоции кои не сме ги покажале од страв, црниот дроб собира лутина, а желудникот собира необработена содржина, нешто што не сме успеале да го „изџвакаме“, со кое не сме се помириле, па имаме гастритис или чир на желудникот.

stomach pain ge02a6dbb8 640

Тироидната жлезда е исполнета со неискажани зборови кои сме ги „проголтале“ на наша штета, генерално, нарушувањето на тироидната жлезда е проблем на комуникација и вербално изразување.

Во суштина, само кога добро ќе си го уништиме телото, се сеќаваме дека мора да се чуваме од стрес, не смееме да се грижиме, докторот ни забрани алкохол, цигари, мрсна и тешка храна, надевајќи се дека апчињата ќе ни помогнат да ги поправиме оштетените структури во нашето тело, што никогаш нема да се случи зашто лековите не делуваат на нешто што веќе е програмирано и втиснато во клетките.

ИЗВОР

jk travel leto 24
Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…