woman 3990680 1920

Постојат повеќе состојки за комбинацијата која некого го прави привлечен, а физичката привлечност е само една од  четирите работи.

Динмична привлечност

Начинот на кој се изразувате е всушност вашиот динамичен изглед,  ве прави атрактивни и привлечни. Или не. Тоа е она што се нарекува говор на телото. Тоа вклучува изразување на емоции и карактеристики кои се клучни во креирање на харизмата. Тука се значајни и вашите уверувања, карактерни црти, вашите таленти, самодовербата, духовноста која зрачи од вас. Позитивното изразување – насмеано лице, оптимистичен изглед, присутност во разговорот со соговорникот, изразени очи и изразите на лицето  се поврзуваат со динамичка привлечност.

Околности

Голем дел на истражувања во социјалната психологија потврдуваат дека важна е ситуацијата која се случува. Пред сѐ, нам ни си допаѓаат и нѐ привлекуваат луѓе на кои и ние им се допаѓаме. Човекот е склон да возвраќа наклоност. Освен тоа, истражувањата покажуваат дека ако доживееме нешто што ќе нѐ возбуди, дел од таа возбуда му ја припишуваме на  партнерот и стануваме уште повеќе привлечни.

Статичка привлечност

Тоа е она со кое сте родени – обликот на вашето лице. Физичките карактеристики, обликот на вашето тело. Секако, физичкиот  изглед се менува со текот на годините. Физичката привлечност е компонента е видлива и краткотрајна – од која и не може многу да се очекува.

Самопретставување

Тоа ги вклучува сите нешта кои личноста може да ги направи со својот општ изглед – начинот на шминкање, парфемот, фризурата, стилот на облекување и така натаму.

Тоа е таа компонента на привлечност која се постигнува по пат на средување, нема човек кој не склон кон тоа да се средува за да изгледа убаво.

meblo trejd - k elementi
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…