81-годишниот фоторепортер, новинар, вљубеник во планината и хроничар на Битола, неуморниот Петар Ставрев е годинешниот добитник на наградата 4-ти Ноември за животно дело која ја доделува Општина Битола по повод празникот на градот, 4-ти Ноември, Денот на ослободувањето на Битола.

Ставрев работеше како новинар во Радио Битола, дописник на весникот „Вечер“, соработник со „Битолски весник“, „Нова Македонија“, главен уредник во ТВ Тера во 1993 година. Продолжи со емисиите „Патуваме откриваме“ во ТВ Орбис, како и музичката емисија „Двапати исто, но сепак различно“ на ТВ Тера. Со новинарски ангажман моментално е во весникот „Пензионер“, а подолго време го подготвуваше и весникот „Занаетчија“ во Битола.

petar stavrev 2

Едногодишните општински награди „4 Ноември“ за 2022 година, ги додели Претседателката на Управниот одбор и претседател на Советот на општина Битола, Габриела Илиевска на Благој Мицевски, Оливера Наковска Бикова, Сефедин Бајрамов, Божидар Божиновски (Моџо Калингтон), Д-р Маријан Бошевски.

petar stavrev 6
meblo trejd kabanici

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…