Денес во градскиот парк се одржа вело крос трка „Трофеј Битола“ за сезоната 2022/2023 година во организација на ВК „Пелистер 15 мај“ и Националната мрежа за спорт и млади. На трката учество зедоа повеќе клубови од државата, а се бодуваше за ранг листа на Велосипедската Федерација на Македонија. Оваа трка стана традиционална и битолската патека спаѓа во една од најдобрите во државата во ваква дисциплина.

Од битолскиот клуб учествуваа двајца велосипедисти Кире Грбевски и Михаил Богдановски кој го освои третото место во категорија кадети, изјави тренерот Африм Јусуфи за Читај бе.

Златна камера 300 за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин за филмот „За сувите треви“
Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа …
Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола
Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…