Денес во градскиот парк се одржа вело крос трка „Трофеј Битола“ за сезоната 2022/2023 година во организација на ВК „Пелистер 15 мај“ и Националната мрежа за спорт и млади. На трката учество зедоа повеќе клубови од државата, а се бодуваше за ранг листа на Велосипедската Федерација на Македонија. Оваа трка стана традиционална и битолската патека спаѓа во една од најдобрите во државата во ваква дисциплина.

Од битолскиот клуб учествуваа двајца велосипедисти Кире Грбевски и Михаил Богдановски кој го освои третото место во категорија кадети, изјави тренерот Африм Јусуфи за Читај бе.

Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…