scream 4566110 1280

Што е омраза?
– Отфрлање на личноста таква каква што е. Ако прифатиме личност без никакви услови, омразата ќе се претвори во Љубов.
Што е гнев?
– Неприфаќање работи кои се надвор од наша контрола.
Што е страв?
– Аверзија кон неизвесноста. Ако ја прифатиме неизвесноста, таа станува авантура.
Што е завист?
– Отфрлање на добрината кај другите. Ако видиме туѓа добрина, тоа ќе стане инспирација.
Што е отров?
– Отров е се што ги надминува вашите потреби. Отровот може да биде моќ, богатство, его, желби, алчност, мрзеливост, љубов, амбиција, омраза или било што друго.

Руми (1207 – 1273)

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…