Со свечена литија низ Широк Сокак со светите мошти на Свети Агатангел Битолски, денеска Битола му оддаде почит на својот заштитник, Свети Нектариј Битолски.

На утринската богослужба која се одржа во храмот „Свети Великомаченик Димитриј“, митрополитот преспанско-пелагониски Петар, порача дека овој светец е заштитник на сите битолчани, без разлика на нивната вера, а токму во тропарот на Свети Нектариј стои дека Битола го воспитала него.

Но Владиката Петар во својата проповед забележа дека битолчани многу малку му оддаваат почит на својот заштитник, споредувајќи ги со прилепчани кои посветено, ревносно и пред се со духовна радост го прославуваат својот заштитник Свети Никола.

Владиката истакна дека кога служи на празникот во Прилеп, храмот е исполнет уште пред тој да пристигне, додека во Битола црквата нема толку верници колку што би требало да има на празникот посветен на Свети Нектариј Битолски кој е заштитник на градот, но и дека верниците не доаѓаат навреме туку на крајот на службата.

Свети Нектариј Битолски како патрон на градот Битола организирано се прославува од 2008 година од страна на Општина Битола и Преспанско-пелагониската епархија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…