Овие цитати на Орхан Памук одекнуваат низ времето. Овој турски писател и добитник на Нобеловата награда за литература во 2006 година, има уникатен начин на разбирање на светот.
Прво студирал архитектура, но подоцна ја напуштил за литература, иако неговото семејство било тотално против тоа. Многу од неговите цитати одразуваат колку бил силен и независен.

164968292 312574443565479 7166074951393492397 n

„Јас сум анонимен бранител на непознатите херои кои се бореа за своите верувања и претрпеа неправди во оваа секуларна и материјалистичка земја. Ги почитувам човековите права, го презирам насилството, но не припаѓам на ниту една група.
-Орхан Памук-

Пишувањето книги е начин на разбирање на животот, вели Памук. Неговиот роман Белиот замок доби признание од критиката за неговата искреност и длабочина. Иако дефинитивно треба да ги прочитате сите негови романи, кратките цитати на Орхан Памук се брилијантни и полни со живот. Ова се некои од нив.

Љубов: Тема во романите на Орхан Памук

Како и кај многу големи писатели, љубовта е една од темите кои се повторуваат во романите на Орхан Памук. Тој има многу потресна, но реална интерпретација на тоа чувство. Ова е извадок од еден од неговите романи: „Кажи ми, тогаш, дали љубовта те прави будала или само будалите се заљубуваат?

И покрај скептицизмот, Памук верува и во љубов: „Подоцна отидовме во кафуле, читавме книга и разговаравме со часови. Тоа беше љубов“.

Време и моменти

„Часовниците и календарите не постојат за да не потсетуваат на времето што сме го заборавиле, туку за да ги регулираат нашите односи со другите и со целото општество, и за тоа ги користиме“.
-Орхан Памук-

Времето е човечка креација. Чинот на подложување на сè на времето и темпирање на сè не е ништо повеќе од желба за контрола. Регулирањето на времето е регулирање на животот. Тоа е вежба на моќ.
Времето може да се мери, регулира и наметнува, но сепак е мистериозно. Во друг извадок тој вели: „Всушност, никој не го препознава најсреќниот момент од својот живот додека го живее“. Тоа значи дека уживаме во моментите потоа, а не додека ги живееме.

Среќа

Овој турски писател навистина не верува во среќа. Тој вели дека е имагинарна или реална само ако се појави во отсуство на интелигенција:

„Среќата и сиромаштијата можат да коегзистираат само за кратко. После тоа, или среќата го прави поетот погруб или песната е толку вистинита што ја уништува неговата среќа“.
Еве уште еден цитат за среќата: „Секој интелигентен човек знае дека животот е убав и дека целта на животот е да се биде среќен. Но, изгледа дека само идиотите се секогаш среќни. Како да го објасниме тоа?“
Во овој цитат, тој повторува дека среќата е имагинарна и дека само идиотите се среќни.

Светот и неговите неправди

Во еден од своите романи, Орхан Памук напиша: „Во светот има неправди и лоши луѓе. Важно е да се живее на начин што ја штити природната добрина на човекот“.
Тоа значи дека луѓето треба да живеат за да бидат добри. Не треба да се оддалечуваме од нашата вистинска природа.

Сé уште има надеж

Памук има збирка мисли кои ја истакнуваат убавината на животот. Еве еден извадок од него: „Кога имате внатрешна самодоверба, правете го она што ви налага срцето и сé ќе биде во ред“.

Овој краток избор на цитати од Орхан Памук ни дава мал увид во неговите романи. Тие се преведени на повеќе од 20 јазици и се здобија со меѓународно значење и признание.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ајри Демировски ја напиша омилената песна на Миљан Миљаниќ

Има ли некој кој ја нема слушнато песната „Битола, мој роден крај“…

Приказна: Како се бираат мајките на предвреме родените деца?

Некако, го замислувам Бог како лебди над земјата. Мајките ги избира според…

Јазикот е душата на народот – Марија Недановска Пискачева за 5 Мај, Денот на македонскиот јазик

Автор: Марија Недановска Пискачева, наставник по македонски јазик На денешен ден, 5…

„Скокнав од работ на совеста и нурнав во вртлогот на забрзаниот крвоток“ – денот на поезијата го одбележуваме со стиховите на Силвана Нешковска

На Светскиот ден на поезијата беше промовирана збирката поезија „Првата половина“ од…