people gb725160bd 1280

„Зависта е илјада пати полоша од гладот, бидејќи тоа е духовна глад“ – Мигел де Унамуно

Веројатно не еднаш сте наишле на ситуација кога блескате од среќа и сакате да го споделите тоа чувство со целиот свет, а како одговор – само поглед полн со прекор и неодобрување. Зошто вашата внатрешна светлина е толку досадна за луѓето кои живеат во темнина?

Навистина, тоа се случува постојано. Во нашиот живот има луѓе кои буквално се исполнети со светлина и осветлуваат сé околу себе, а негативните нé заслепуваат со својата токсичност. Највпечатливо е што оние „токсичните“ се појавуваат токму во моментот кога сме среќни и сакаме да го „прегрнеме целиот свет“ и да ја споделиме нашата радост со сите.

Вистинските пријатели не се само оние кои ве поддржуваат во тешки моменти, туку и оние кои споделуваат радост и среќа со вас.

winter gaebf73611 640

Светлината и темнината се дел од човечката природа. Некој има светлина во душата, некој има темнина, односно завист и гнев. Проблемот е што мораме да комуницираме со овие „носители на темнината“, а за жал тие ни ја трујат „светлината“.

Факт е дека некои луѓе треба да ви ја одземат светлината за да се чувствуваат подобро. Навистина, во нивните души живее само зло и наместо крв, низ нивните вени тече завист.

Како печурки кои наизглед можат да се јадат, но всушност се опасни по живот. Истото се случува и со овие зли луѓе: тие влегуваат во нашите животи, ја стекнуваат нашата доверба, се колнат на вечна љубов и пријателство, но всушност сакаат само едно – да трујат. Не сакаат да блескаме толку, ги нервира нашата радост и отвореност.

Но, ако човек не е во состојба да ја сподели нашата среќа, тогаш што правиме покрај него? И колку подолго останувате со токсични луѓе, толку е потешко да се вратите во поранешната состојба.

„Ако смеата е заразна – ајде да создадеме епидемија“.

Кога имаме радост во нашите срца, брзаме да ја споделиме со оние што добро ги познаваме. Ова е апсолутно нормална реакција: сакаме да им кажеме на другите дека ја најдовме – нашата мала среќа на Земјата.

Секој го прави тоа на свој начин. Некој пишува објава на социјална мрежа, некој се јавува, други пишуваат поезија… Има многу начини, но суштината е иста …

Во такви моменти нема ништо полошо од наидување на незадоволни и завидливи погледи. Изразот на лицето (или интонацијата) на соговорникот ни е доволен да разбереме: нашата радост некому стегнала грло.

Очекуваме насмевка за возврат, радосна смеа и ентузијазам: „Ох, тоа е фантастично! Честитки!“

Но, нашата светлина ја дочекува безнадежна темнина.

woman g73d6f5ee5 640

Ако ова се повтори со вашиот пријател или сакана личност – време е да размислите што всушност правите околу нив. Среќата е навистина заразна, но само за оние кои исто така светат одвнатре.

Кај „мрачните луѓе“ туѓата радост предизвикува непријатност и агресија. Само немој да мислиш дека сé е до тебе! Ништо лично! Нивната нездрава реакција е исклучиво поврзана со нивните повреди и комплекси.

Твојата светлина треба да свети и да го осветли овој свет со добрина и радост. И луѓето кои живеат во темнина не треба да се мешаат во тоа. Избришете ги и смело и продолжете да уживате во животот!

Извор

meblo trejd - k elementi
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…