Кога и да ѝ се пожалам на мајка ми за моите маки, таа секогаш ми вели: Не ги знам сите детали, но можам да ти ја отворам вратата…

Кога првпат го слушнав тоа, бев многу изненадена. А мајка ми ми објасни: Сè може да ти се случи во животот, но едно не може: да не ти ја отворам вратата.

pexels domenico bandiera 5098564
meblo trejd cesmi1

Знај дека во секој момент, ако се измориш, не сакаш нешто да продолжиш, решиш да направиш револуција, губиш, се разочаруваш, се разболуваш, се лутиш (без разлика дали си во право или не) , кога ќе се запрашаш што да правиш и каде да одиш – дојди дома, кај мене. Ветувам дека нема да поставувам прашања. И ветувам мек кревет, вкусна храна за телото и душата, мачка да ти преде во скутот или што и да посакаш.

Тоа е среќа – да знаеш дека има некој што ќе ти ја отвори вратата.

Златна камера 300 за кинематограферите Џевахир Шахин и Куршат Уресин за филмот „За сувите треви“
Откривањето на непознатото се движечката сила на овогодинешната програма на ИФФК „Браќа …
Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола
Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…