cafe gde23a9ac3 1280

На многумина од нас им е тешко да се справат со здравата исхрана од едноставна причина – работиме по осум часа на ден или повеќе, а во тој период обично јадеме „што и да ни дојде при рака“, без да размислуваме дали тоа е во спротивност со нашата исхрана.

Навистина нема многу смисла, бидејќи главно поголемиот дел од денот го поминуваме на работа и во тој период треба да размислуваме за своето здравје. Дали ќе ги следиме правилата за здрава исхрана во тие неколку часа пред да си легнеме, навистина не игра улога.

За среќа, доволно е да следите неколку правила за да се храните здраво дури и кога сте на работа.

cafe gde23a9ac3 1280
Појадувајте секогаш дома

Бројни истражувања покажаа дека појадокот е навистина најважниот оброк во денот и никогаш не треба да се прескокнува. Добриот појадок ќе му ја обезбеди на телото потребната енергија за непречено функционирање на организмот. Ако го прескокнете појадокот, ќе ви биде потешко да го контролирате гладот ​​во текот на денот и полесно ќе паднете во замката да го јадете она што не треба. Станете малку порано и обезбедете си правилен појадок (овесна каша, јогурт, овошје, јајца…). Ако ви е полесно, направете план за целата работна недела во недела и запишете што ќе појадувате тој ден.

breakfast g6298d590a 640
Намалете го внесот на кафе

Кафето е пијалок што се пие во големи количини на работните места, насекаде низ светот, бидејќи веруваме дека го подига нивото на нашата енергија. Од друга страна, кафето поради количината на кофеин што го содржи може лошо да влијае на здравјето, а доколку го пиете со шеќер и крем/млеко внесувате и непотребни калории. Заменете барем едно кафе на ден со чај.

startup g4fd4cd92e 640
Пијте вода

Водата, освен што е здрава за организмот сама по себе, може да ви помогне полесно да го надминете гладот. Ако не сакате да јадете нездрави грицки, тогаш погрижете се да пиете чаша вода одвреме-навреме додека сте на работа за да го поминете крајот на работата без никакви проблеми.

bottle gbb3acad7f 640
Здрав ручек

Мислите дека е невозможно да јадете нешто здраво за ручек секој ден на работа? Сметаме дека е многу поедноставно од порано, особено затоа што во многу ресторани и супермаркети можете да купите салати, некои со зеленчук, некои со тестенини, кои уште поефикасно ќе ве заситат, па нема да морате да јадете ништо до вечерата.

salad gf416d7e8a 640
Секогаш носете здрави грицки

Знаеме, многу е полесно да купите чипс, смоки или други грицки, кои воопшто не се здрави, отколку да размислувате што би било поздраво да јадете додека сте на работа. Ако имате шкаф на работа каде што можете да ставите храна, наполнете го со здрави грицки еднаш неделно (бадеми, лешници, сушено овошје) и не носете пари на работа за да не купувате непотребни глупости.

almond gd9138f13e 640
meblo trejd bravi
Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…