Basketball Club Petrovski

Клубот Петровски од Битола ќе биде организатор на завршниот турнир во најмладата возрасна категорија во женска конкуренција. Ова е епилогот од состанокот на кој беше закажано јавното наддавање за добивање на организацискиот дел од собирот на четирите најдобри екипи во конкуренција за 12 годишни кошаркарки.

Согласно со претходно утврдениот календар, полуфиналните натпревари на кои ќе се сретнат екипите на Бадел 1862 и Работнички, односно МВП Скопје и домаќинот на турнирот, Петровски – Битола, ќе се играат на 8.јуни (сабота), во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола.

447954088 18309075199145205 7330493243430480652 n

Наредниот ден, 9.јуни (недела), на распоред се натпреварите за третото место, односно големото финале по кое ќе биде познат шампионот во оваа категорија од младинските лиги, кој ќе добие и најголем дел од предвидената парична сума наменета за четирите најдобри екипи во М12 лигата-жени, која ја предвиде Македонската кошаркарска федерација. 

Basketball Club Petrovsk 1
Вознесение Христово Спасовден
Православната црква го празнува празникот Вознесение Господово, кај народот познат како Спасовден. …
Солза и смеа со ново комично видео – Машала
Солза и смеа со ново хумористично видео во нивниот препознатлив стил, во соработка …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…