Младиот битолски ракометар, Дарио Петровски потпиша договор со клубот Јуниор Фасано од Италија. Веста за новиот играч ја објавија од клубот.

„Македонецот Дарио Петровски може да се користи и како централен играч и како бек. Атлетот, роден 1998 година, роден битолчанец, во минатото ги носеше дресовите на Еурофарм Пелистер, Еурофарм Работник и РК Струга, играјќи и неколку натпревари на европските турнири, за потоа да оди во втората шпанска лига, во АДЦ Гвадалахара, со чиј дрес минатата година го освои шампионатот, стигнувајќи до врвот“.

Дарио Петровски го избра дресот со број 27, а би можел да го искористи тренерот Вито Фовио уште в среда на натпреварот против Ромања.

„Јас сум многу среќен што пристигнав во Фасано и што можам да се приклучам на клуб кој секако ќе биде непроценлив за мојот личен раст и за кој сакам да дадам важен придонес. Се приклучувам на млада група, со елементи на искуство, за кои сигурен сум дека ќе можат да го кажат своето мислење на секој фронт, и едвај чекам да дебитирам, надевајќи се дека ќе можам да го направам тоа веќе во следната Серија А Голд“, изјави Дарио.

meblo trejd grealka
Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

  Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

  Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…