food 6180648 1280

Амарантот е растение кое потекнува од Централна Америка, а неговото одгледување датира од цивилизациите на Инките, Маите и Ацтеките.

Амарантот се смета за дел од семејството на житни култури и е едно од шесте псевдожитни култури. Псевдожита се растенија кои произведуваат семиња или плодови кои се јадат како зрна – како што се киноата, хељдата и чиа семињата. Значи, иако е означен како зрно, амарантот е семе. Ацтеките го користеле амарантот не само како основна храна, туку и како дел од нивните културни и религиозни ритуали. Денес, амарантот главно се произведува во Кина, но се одгледува и во Мексико, Централна Америка и области на Соединетите држави. Амарантот се користи и во слатки и во солени рецепти и има силен вкус. Зошто амарантот е добар?

amaranth 1112988 1280

Манган

Само 1 чаша варен амарант содржи над 105% од препорачаната дневна доза на манган. Манганот е важна компонента на антиоксидативниот ензим супероксид дисмутаза, што е научен термин за системот кој се бори против слободните радикали во телото.

Протеин од растително потекло

За разлика од многу зрна, амарантот е целосен протеин, што значи дека ги содржи сите девет есенцијални амино киселини, вклучувајќи го и лизинот, кој обично недостасува во повеќето зрна.

Амарантот содржи влакна

Амарантот е добар извор на диетални влакна, кои се неопходни за здраво варење и кои ни помагаат да имаме енергија и да се чувствуваме сити.

Придонесува за здрави коски

Една чаша варен амарант има 116 милиграми калциум. Калциумот игра витална улога во здравјето на коските и забите и флексибилноста на мускулите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…