stefi

Љубовната приказна на Стефанија Милевска Враниќ и Владимир Враниќ беше крунисана со венчавката и свадбата која се одржа на Златар планина во Нова Варош, Србија ( родниот крај на Владимир).

stefi 9

Препознатливиот стил беше пренесен во секој детал, од облека, до место, храна, музика. Цел настан беше организиран како настап на кој младенците изведоа музички и танцов перформанс, со авторска музика. 

stefi 19

Свадбените уникатни костими ги изработи модната дизајнерка Анастасија Зулевска, мајка на невестата. Идејата за самите костими произлезе од македонската и српската носија, која се трансформира во една нова современа верзија. Костимите се во бела бисерна боја изработени од чипка со квадратни реси, чипка со рачно изработена монистра и брокат.

stefi 16

Спојот на Стефанија и Владимир настана во Битола, кога Владимир дојде да игра кошарка во Пелистер. Музиката е нивниот заеднички јазик. Стефанија како професионална пејачка доби надополнување од звуците на гитарата на Владимир. Од првиот момент функционираат и како музичко дуо. Неговата професија ги тера често да менуваат градови, но нивното место на живеење е во Битола. Како појдовна точка, Битола е градот каде творат и создаваат.

stefi 10

Нивните следбеници можат да ги најдат во Анастасија Центар, каде што им функционира и платформата за тренинзи Flow and movement,  каде држат и часови за музика и танц, снимаат нова музика во музичкото студио Welcome to Stefanija’s Music World.

Фотографии на Александар Бубања

meblo trejd kosilka na barerii
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…