woman 2593366 1280

Потребата постојано да сме во потрага по потврда од другите за она што го правиме може да биде исцрпувачка. Но она што е негативно за вас е што оваа постојана потрага по одобрување од другите може сериозно да го наруши чувството за сопствената автентичност и интегритет.

Но, како да знаете дека сте тип кој постојано бара одобрување од другите?

Станавте експерт како да се вклопите во секое општество и во секое опкружување

Ако се најдете како се извртувате за да ги задоволите другите, тоа е сигурен знак дека премногу се трудите. Можеби сте се зафатиле со хоби кое воопшто не ве интересира, но затоа луѓето околу вас го сакаат. Можеби сте почнале да пиете смути од кељ затоа што вашите нови пријатели од јога го пијат во 6 часот наутро секое утро. Дали се смеете на шеги кои едноставно не се смешни или кажувате работи што мислите дека може да импресионираат некого?

Ако некаде се препознавте – тогаш е време да станете и да не се извртувате самите себеси само за да се вклопите. Градењето автентични односи е единствениот начин да се создаде одржлив и здрав социјален круг.

Наједноставно кажано – се обидувате да се вклопите во мноштвото љубители на спанаќ и спирулина кога обожавате да јадете компири и месо? На крајот тоа ќе ве скрши. Прифатете ги вашите необичности и ексцентричности – тоа се работите што ве прават уникатни и привлечни.

woman 1868817 640
Вашите социјални мрежи наликуваат на внимателно уреден музеј

Ако вашите сметки на социјалните мрежи изгледаат како холивудски филм со внимателно избрани филтри и совршени натписи кои го потврдуваат животот, тоа може да биде знак дека премногу се трудите.
Вистинскиот живот е неуреден и незгоден. Вистинскиот живот е полн со луѓе на кои им летаат капите од главата, се сопнуваат преку сопствените нозе и ја валкаат облеката за на работа со првото утринско кафе.

Наместо да се стремите кон она што е буквално недостижно, обидете се да ја прифатите хаотичната природа на реалниот живот. Дозволете вашите социјални мрежи да бидат освежувачки и автентичен потсетник за сите што ќе наидат кај вас да знаат дека е во ред да имате вистински чувства и да изгледате како вистинско човечко суштество.

man 731900 640
Хронично им угодувате и им одобрувате на другите луѓе

Дали се согласувате со работите само за да избегнете конфликт? Дали постојано ги жртвувате сопствените потреби за да ги направите другите среќни и задоволни во односот со вас?

Ако постојано кажувате да, кимнувате со главата и ја спуштате главата само за да ја задоволите личноста од другата страна, тогаш веќе сте во сериозната црвена зона. Да се ​​биде внимателен и љубезен е за пофалба. Но, постои тенка линија помеѓу тоа да се биде добар пријател и да се биде нечија жртва.

Луѓето кои ве сакаат онакви какви што сте навистина ќе ве почитуваат кога ќе кажете „не“ и веројатно ќе стекнете почит кога ќе се држите до вашите граници.
Приоритетизирањето на вашите потреби може да направи чуда за вашата самодоверба.

Немојте да изгорите обидувајќи се да ги усреќите сите. Светот нема да се сруши (а ниту вашите вистински пријателства) ако одлучите да се ставите на прво место од време на време.

Извор

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…