podari kniga

8 Март не се слави на 8 март, туку цела година, гледајќи ги жените секојдневно како се борат со ветерниците во сѐ уште бетонираната заедница, а на дотичниот датум се одбележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите во светот.

Интересно.

Книгата е моќно оружје против незнаењето, а незнаењето за целото човештво е убиствено. Па затоа за Денот на жената ако сте решиле да подарувате, можете да подарите книга.

Хорациј вели – „Ниедна книга не е толку лоша за да не служи за нешто“. Или, од секоја книга може да се извлече нешто корисно кое ќе го збогати човечкиот ум.

Во продолжение,  11 книжевни наслови кои би можеле да ги подарите за Денот на жената, а никогаш не ја исклучувајте и можноста за книжевен ваучер.

viber image 2023 03 06 01 44 39 473

Никаде без ќерка ми“ од Бети Махмуди, Вилијам Ховер, го опишува судирот на една западна жена и мајка со исламското општество, бестселер, книга за мајчинската одлучност и издржливост.

viber image 2023 03 06 01 44 40 062


Папата Јована“ од Дона Вулфолк Крос, контроверзен историски роман за страста, средниот мрачен век, за единствената жена која седнала на папаскиот престол.

viber image 2023 03 06 01 44 40 583


Бисерот што ја скрши школката“ од Надија Хашими, раскажува животна приказна каде жената учи како да ја реализира слободата која ѝ е идеал бидејќи сите не се родени со право на избор.


Ова започнува со нас“ и „Ова завршува со нас“ од Колин Хувер, популарни романи кои не престануваат да будат интерес кај читачката публика. Носечката мисла на овие романи кои се поврзани е: „Понекогаш, оние што најмногу ги сакаме се тие што најмногу нѐ повредуваат“, во една романтична врска не е доволна само љубовта.

viber image 2023 03 06 01 44 42 364


Зима со мирис на капини“ од Сара Џио, роман за загубата на највредното нешто за една жена, нејзиното дете.

viber image 2023 03 06 01 44 43 178


Белегзија“ – Љубе Б. Митрејчевски, љубовна вистинита приказна која нема да ве остави рамнодушни, длабока книга, раскажана на лесен јазик, вистинска уметност.

viber image 2023 03 06 01 44 43 955


Библија, затоа што е книга над книгите, тивко ја воспитува и образува жената со мудрост, а мудрата жена е вистински бисер во светот.

viber image 2023 03 06 01 44 44 596


Пиреј“ од Петре М. Андреевски, затоа што Велика во еден момент ја претставува Македонија, кога ги погребува сите деца, за на крај повторно да роди, верна на Јон. Роман за вистината, за женската судбина во едно вртоглаво време, поука за сегашноста. Ова е роман кој треба всушност да го прочита секој Македонец или кој се чувствува како Македонец.

viber image 2023 03 06 01 44 45 183


Оркански височини“ од Емили Бронте, роман кој поттикнува на размислување, за мрачниот романтизам или за вечната борба меѓу доброто и злото.

viber image 2023 03 06 01 44 45 841


Сакам маж“ од Барбара Де Анџелис – Се сеќавате на филмот „Што сакаат жените“ во насловната улога со Мел Гибсон? Оваа книшка е посветена на жените за мажите.

viber image 2023 03 06 01 44 47 057


Сагата за Рајна“ од Оља Петрушевска Томева е историски роман за првата дипломирана аптекарка од Балканот, Рајна Алексова која потекнува од Битола. За да успее човекот во животот потребни се две работи или да е многу талентиран или да нема избор, животната приказна на Рајна е комбинација и дополнителна мотивација за секоја жена за да успее во животот.

Вредните книги не се делат на машки и на женски, овие 11 книги се одлично четиво за двата пола. Едноставно е, луѓето кои читаат можат да разговараат на многу теми и да разберат многу работи, нешто кои нѐ опкружуваат и никогаш не им е досадно.

326270051 574524910788428 2055822843167145426 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ајри Демировски ја напиша омилената песна на Миљан Миљаниќ

Има ли некој кој ја нема слушнато песната „Битола, мој роден крај“…

Приказна: Како се бираат мајките на предвреме родените деца?

Некако, го замислувам Бог како лебди над земјата. Мајките ги избира според…

Јазикот е душата на народот – Марија Недановска Пискачева за 5 Мај, Денот на македонскиот јазик

Автор: Марија Недановска Пискачева, наставник по македонски јазик На денешен ден, 5…

„Скокнав од работ на совеста и нурнав во вртлогот на забрзаниот крвоток“ – денот на поезијата го одбележуваме со стиховите на Силвана Нешковска

На Светскиот ден на поезијата беше промовирана збирката поезија „Првата половина“ од…