Нашата иднина зависи од одлуките што ги носиме денес, од изборите што ги правиме во секој момент од нашиот живот.

Можете да го потрошите целото дадено време и вообичаено да правите еден ист избор, ден по ден, и можете да се соберете и да го насочите вниманието на она што е навистина важно за вас. Во тоа помагаат едноставни вистини, кои навидум секому познати, но ретко кој ги применува во пракса.

Потсетете се на нив одвреме-навреме.
 • Не обидувајте се да повредите некој, дури и во сериозна расправија. Веројатно ќе се смирите, но изговорените зборови долго ќе се паметат.
 • Никогаш не им простувајте на предавниците. Тие никогаш не се менуваат.
 • Кажи ја вистината, тогаш нема да мора да се сеќаваш на ништо.
 • Не се смејте на туѓите соништа. Мислете на своите.
 • Ако одеднаш ви се појави идеја – задолжително запишете ја.
 • Не можеш да бидеш на време, доцниш? Задолжително јавете се, тоа барем не е тешко да се направи.
 • Не ширете гласини, не учествувајте во озборувања. Запомнете, истите тие луѓе можат да шират гласини и за вас.
 • Бидете способни да ги признаете своите грешки. Само тој што не прави ништо не греши.
 • Не се жали. Прикажаниот проблем не е нешто за кукање, треба да се бара решение.
 • Движете се и покрај се. Не застанувајте на постигнатото и не седете со скрстени раце.
 • Најтешката и најнепријатната работа секогаш работете ја на почетокот на денот. Нема да ве вознемируваат непотребните мисли во вториот дел од денот, откако ќе го направите ова.
 • Телевизија – секогаш бескорисно губење време.
 • Обидете се да не позајмувате пари. Долгот е како стапица: лесно се паѓа во неа, но тешко се излегува.
 • Љубезноста е секогаш добредојдена. Ништо не не чини и секогаш многу го ценат другите.
 • Не живејте на стара слава или на минатите неуспеси, вашето минато не ја одредува вашата иднина.
meblo trejd racki
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…