Од 25 јули до 2 август, традиционално, на Широк Сокак по 18 пат се одржува Базарот на ракотворби „Во срцето на Битола“ во организација на ЗУР Македонски ракотворби, која оваа година е поддржана од Општина Битола.

rakotvorci 2

„Оваа година мотото е „Повелете во срцето на Битола“. Имаме гости од цела Македонија, Скопје, Куманово, Велес и наши битолчанки. Тоа се ракотворци кои работат различни техники: накит, срма, филиграм во срма, полудрагоцени камења, играчки, плетен накит, декупаж, цркви, накит и уште многу интересни изработки“, вели Снежана Јанкулова од ЗУР Македонски ракотворби.

rakotvorci 6

Разните ракотворби изработени од страна на вештите раце на ракотворците кои се дел од оваа манифестација, ќе бидат присутни цел ден и во текот на вечерните часови на Широк Сокак се до Илинден.

Фото: Саше Богоевски

meblo trejd cesmi
Библиотеката се грижи и за повозрасните читатели – донација за патрониот празник
По повод Патрониот празник во холот на Библиотеката од …
Рутини кои би можеле да ви помогнат при несоница
Несоницата понекогаш трае ноќ или две, но во други …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Фотогалерија од црвениот тепих на затворањето на 44. ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Вечерва заврши 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…