karate ЗАНШИН ДО

На балканскиот турнир  „ОХРИД ОПЕН 2023“  кој се одржа во Охрид на  викендов  Карате Клуб „ЗАНШИН ДО“- БИТОЛА настапи со 35 натпреварувачи во 43  категории и се закити со: три златни медали, 6 сребрени медали, 17 бронзени медали  и пехар за најмасовен пехар. На овај натпревар  учествуваа  570  натпреварувачи од 6 држави од Балканот. Карате Клуб „ЗАНШИН ДО “- БИТОЛА го освои пехарот  за најмасовен настап како и три пехари за прво  освоени злата во ката тим.

meblo trejd alati1

На овој исклучителен турнир со златен медал се закитија: Николај Петковски, Јована Јовановиќ и Стела Ризова во ката тим  2016 и помлади Ж, Стефан Тодоровски, Виктор Ристевски и Каја Темелковска 2012/2013 ката тим М и   Александар Божиновски, Давид Стојчевски и Михаил Марковски ката тим 2009/2010 М.

Со сребрен медал се закитија: Николај Петковски во апсолутна категорија 2016 год. Николај Петковск, Божидар Свидерски и Стела Ризова во ката тим  2016 и помлади М, Маргарита Велјановска, Јасна Дунгов и Надалина Талевска ката тим  кадети Ж, Стефан Тодоровски 2011 ката, Александар Божиновски Кадети, Стефанија Петковска сениори ката.

Со бронзен медал се закитија: Теофан Ивановски ката  2015 год. М, Лука Гиланов ката 2015 М, Николај Петковски во ката  апсолутна категорија 2016, Николај Петковски во ката 2015 год., Надалина Талевска  2010год второ и трето ниво, Емилија Илковска,  Елена Јончевска и Леона Алиловска ката тим кадети Ж , Давид Стојчевски, Леона Алиловска и Надалина Талевска ката тим кадети Ж, Јована Јовановиќ 2016 ката Ж, Стела Ризова ката 2015 Ж, Свидерски Божидар ката 2015 М, Каја Темелковска  второ и трето ниво 2012 год. Ж,  Леона Алиловска кадети ката и Тони Кулевски кумите кадети +70кг.

343742212 1522865484914568 4319479407303743357 n

,,Горда сум како тренер ова е голем успех не само за  К. К. „ЗАНШИН ДО “- БИТОЛА  туку и за Битола бидејќи градот на конзулите беше присутен во секоја категорија на пиедестал. Некогаш каратето во Битола изумираше а сега Битола е рамноправен противник на европските клубови”, изјави тренерот Стевка Јанковска Петковска.

343646657 615820397128449 5495397620973272648 n

На 21 мај  клубот ќе настапат на Балканскиот турнир  „СОЛИДАРНОСТ ОПЕН“  на кој  очекуваат уште подобар резултат.

jk hurgada
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…