Вчера се одржа петтата работилница „Цветна бајка“ од проектот „Креативни забавни работилници за поттикнување на читањето на деца со попреченост“ која беше реализирана во градскиот парк заедно со учениците од ДЦУРО „Св. Наум Охридски“-Скопје со дисперзирана паралелка во Битола.

347870267 2388141728025076 5135287486242924009 n

Учениците заедно со библиотекарките, професорката по македонски јазик Елизабета Јончиќ и професорката по теоретски графички предмети и практична настава Елена Чукалеска изработија цртежи за прекрасна цветна бајка со цвеќињата кои ги собираа. Пролетта е магично место, таму царуваат боите на виножитото послани како килим врз земјата, а секој цвет има своја боја, свој мирис и своја приказна, која учениците вчера ја раскажуваа.

347611984 1408750693312962 6510118654265906385 n

Проектот е реализиран со поддршка на Министерството за култура. Координатори на проектот : м-р Гордана Ѓоргиевска-Неделковски, Ирена Колевска и Вера Марковска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…