knigi

Како општествено одговорна организација, РК Широк Сокак Битола организира акција за донации на книги-лектири за основното училиште Даме Груев од Битола.

„Од училиштето ни пристапија доколку сме во можност да донираме книги за училишната библиотека бидејќи ресурсите им се минимални. Акцијата трае и е поставена на социјалните мрежи, но ние би сакале доколу сте во можност да објавите и Вие бидејќи битолчани и тоа како ја ценат Вашата работа!“ Имаме и листа на потребни лектири, но секако секоја една е добредојдена плус. Се надеваме дека ќе добиеме позитивен одговор на ова барање бидејќи сепак се работи за младата генерација која и тоа како им е потребна едукација и читање на македонска литература“, апелира претседателката на РК Широк Сокак Битола, Рула Чаламани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…