Светскиот ден на книгата, 23 Април е ден за инспирација и поттикнување на луѓето, особено децата, да читаат. Не само што е ден за децата да прифатат нова книга, туку е и ден да се покаже љубов кон илустраторите и авторите. Многу училишта низ светот имаат активности за одбележување на денот како облекување како саканиот лик од книга или одредено време за читање. Дополнително, многу луѓе донираат во добротворни организации за промовирање на читањето и пристапноста до книгите.

Воспоставен од УНЕСКО во 1995 година, Светскиот ден на книгата е создаден за да ја промовира љубовта кон читањето и книгите.

Обединетите нации го избраа 23 април поради многубројните културно значајни автори чие раѓање или смрт се случило на овој ден. На пример, Шекспир, Халдоур Лакснес и Мануел Мехија Ваљехо се родени на 23 април, додека Шекспир и Мигел де Сервантес починаа тој ден. Всушност, првичната идеја за овој празник започна со Висенте Клавел Андрес, писател од Валенсија, кој сакаше да му оддаде почит на авторот на Дон Кихот, Мигел де Сервантес. Светскиот ден на книгата има и други имиња, вклучувајќи го и Меѓународниот ден на книгата и Светскиот ден на книгата и авторското право.

Главната цел на денот е да ги поттикне децата да истражуваат различни жанрови и да развијат страст за читање. Исто така, има толку многу придобивки за академскиот и личниот развој на децата. Може да помогне да се прошири вокабуларот, да се подобри емпатијата и да се зголеми концентрацијата.

Светскиот ден на книгата, исто така, дава можност за децата кои можеби немаат свои книги дома, да можат да ја поседуваат својата прва книга. Имањето ден посветен на славењето на раскажувањето приказни им овозможува на децата да се впуштат во читање и ги охрабрува да истражуваат жанрови што можеби никогаш порано не ги сретнале.

Во ерата на дигитализација, поважно е од кога било да се охрабрат децата да читаат и да им се помогне да ја согледаат вредноста на литературата. Имајќи настани како Светскиот ден на книгата, наставниците, родителите и практичарите можат да се фокусираат на важноста на читањето.

love story gd92c235d8 1280

Неколку цитати посветени на книгата

 • „Единственото нешто што треба да го знаете е локацијата на библиотеката“. – Алберт Ајнштајн
 • „Ако некој не може да ужива во читањето книга одново и одново, нема никаква корист од читањето на истата“. – Оскар Вајлд.
 • „Никогаш не можете да добиете шолја чај доволно голема или книга доволно долга за да ми одговара. – Ц.С. Луис
 • „Нема лојален пријател како книгата“. – Ернест Хемингвеј
 • „Добри пријатели, добри книги и поспана совест: ова е идеалниот живот“. – Марк Твен
 • „Да се ​​потсетиме: Една книга, едно пенкало, едно дете и еден учител можат да го променат светот“. – Малала Јусафзаи
 • „Мојот најдобар пријател е личност која ќе ми подари книга што не сум ја прочитал“ – Абрахам Линколн
 • „Тоа е работата со книгите. Ти дозволуваат да патуваш без да мрднеш.“ – Џумпа Лахири
 • „Соба без книги е како тело без душа“ – Маркус Тулиус Цицерон
 • „Отсекогаш сум замислувал дека Рајот ќе биде еден вид библиотека“ – Хорхе Луис Борхес
 • „Читателот живее илјада животи пред да умре“ – Џорџ Р.Р. Мартин
 • „Книгите се уникатно пренослива магија“ – Стивен Кинг
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…