Стресот и напнатоста имаат негативно влијание врз доброто расположение. Вежбањето, престојот во природа, музиката и утринското бањање можат да бидат многу добри трикови за да се постигне добро расположение.

Работата и секојдневието носат многу проблеми кои создаваат стрес. Кога ќе ве погоди тежок и лош период кој ви ја расипува среќата, не очајувајте. Тоа е нешто што се случува редовно на сите и обично е минливо. Подигнете го вашето расположение со овие едноставни совети.

woman g68a150f77 1280
  1. Излезете во природа

Не мора да поминете цел ден во природа за да се чувствувате подобро. Доволни ви се само пет минути уживање во благодетите на зеленилото. Опкружете се со дрвја и прекрасни пејзажи. Природата ќе ве смири, ќе ви го подигне расположението и самодовербата. Не правете го ова само кога се чувствувате лошо. Постојаното одење во природа ќе има позитивно влијание не само на менталното, туку и на физичкото здравје.

  1. Вежбајте

Секојдневното вежбање е здраво, го зајакнува телото и го ублажува стресот. Дури и ако вежбате редовно, ќе дојде момент во текот на денот или неделата кога ќе се чувствувате уморни или демотивирани. Ако се сведува на тоа, нема потреба да трчате во теретана. Направете десет скокови или чучњеви во вашиот дом. Ќе ви го подигне расположението и ќе ви ја врати енергијата.

  1. Направете нешто убаво за другите

За да се чувствувате подобро, направете убав гест за член на семејството, пријател или сосед. Гответе вечера и соберете пријатели, подарете нешто или едноставно направете некому услуга и олеснете им на најблиските на кои им е потребна. Со тоа што ги правите другите среќни, вие се усреќувате и себеси.

inspiration g2212373b5 1280
  1. Подгответе си утринска бања

Два до три пати неделно пред да го започнете денот, направете си бања во која ќе поминете од 15 минути до половина час. Во него можете да додадете морска сол или есенцијално масло од лаванда. Овој метод ќе ви помогне да се опуштите и да се фокусирате на себе и ќе се чувствувате подобро во тој процес.

  1. Украсете го домот со цвеќиња

Има добра причина зошто им испраќаме цвеќе на оние кои се во болнички кревет или како роденденски подарок. Цветовите навистина ги прават луѓето среќни. Студијата од 2018 година на Универзитетот во Северна Флорида покажа дека жените се посреќни и помалку под стрес откако ќе имаат свежо цвеќе во своите домови неколку дена.

  1. Составете весела плејлиста

Музиката има смирувачки ефект. Позитивно делува на стресот и го враќа доброто расположение. Направете плејлиста со вашите омилени енергични песни кои ви даваат мотивација. Откако ќе слушнете само една песна, ќе се чувствувате подобро.

  1. Помогнете им на оние на кои им е потребна помош

Ќе направите добро дело и самиот чин на милосрдие добро ќе влијае на вас. Донирајте облека што повеќе не ја носите, волонтирате во дом за деца или стари лица или донирајте колку што можете на организација која им помага на болните и сиромашните.

  1. Зачувајте пораки или фотографии кои ве прават среќни

Кога се чувствувате очајно или едноставно не ви е денот, отворете стара порака која ве расположи. Погледнете ги старите фотографии од некој настан или патување кога добро сте се забавувале. Можеби ќе ве направи носталгични, но и ќе ве расположи.

young woman gc425407ea 640
  1. Облечете весели чорапи

Ова е едноставен и забавен начин да си го поправите денот. Забавен разговор започнува кога некој ќе ги забележи шарените чорапи на вашите стапала. Покрај тоа, ќе се чувствувате слободни и ќе уживате во пријатната домашна атмосфера.

  1. Исклучете го мобилниот телефон

Оддалечете се од виртуелниот свет барем еден час. Постојаното прелистување на социјалните мрежи и пишувањето на телефонот нема да ви помогне да се опуштите и да ги наполните батериите. Исклучи! Правете нешто што не е технолошки како вежбање, готвење или читање книга.

iphone gab08df97d 640
meblo trejd -dusek
Реализиран проект на КИЦ: изложба на македонски и канадски графички уметници во Битола и Торонто
Културно информативниот центар од Битола оваа година реализира капитален проект од графичката …
Излезе од печат 13. број на Списанието „Современи дијалози“
Излезе од печат Списанието за култура – литература, драмска уметност, филм и …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…