cereal gda529ab0f 640

Сите знаеме дека појадокот е најважниот оброк. Многу медицински експерти и нутриционисти препорачуваат конзумирање овошје и друга здрава храна за појадок, но дали знаете што ќе се случи со вашето тело ако јадете овесна каша секој ден?

Овесната каша е полна со антиоксиданси, вклучувајќи витамин Е, витамин Б1, биотин, молибден, фосфор, бакар и магнезиум, меѓу другите фитонутриенти. Една четвртина од овесната каша содржи речиси 100% од препорачаната количина на манган.

oatmeal gb78036730 1280
PIXABAY

Кои се промените што ќе ги видите ако јадете овесна каша секој ден наутро?

Првата и најдобра причина зошто треба да јадете овесна каша секој ден е тоа што оваа навика може да спречи зголемување на телесната тежина и прекумерна тежина. Медицинските стручњаци сметаат дека тоа е така затоа што со конзумирање овесна каша постигнувате чувство на ситост и тоа чувство трае долго. Тоа значи дека ќе консумирате помалку храна и побрзо ќе ослабете.

Ќе имате поубава кожа

Овесната каша е добра за вашата кожа. Идеален е за третман на воспалена кожа, како што се егзема и иритација, а исто така ја прави кожата поздрава. Содржи цинк кој помага при чистењето, железо кое е одлично за хидратација, манган кој ги отстранува отоците и воспаленијата и магнезиум кој ја нормализира циркулацијата.

cereal gda529ab0f 640

Вашите мускули ќе добијат повеќе протеини

Една порција од 8 лажици овесна каша му дава на вашето тело 15% од потребните протеини за денот. Содржи и витамин Е, антиоксиданси и глутамин, кој го регенерира мускулното ткиво.

Високо ниво на антиоксиданси

Еден од најважните антиоксиданси е авенантрамид, кој помага при чешање, воспаление и крвен притисок. Содржат и бета-глукан, кој го намалува шеќерот во крвта и е одличен со витамин Ц. Затоа не е чудно што овесната каша за појадок се комбинира со сок од портокал.

Ќе имате повеќе енергија

Богат е со јаглехидрати кои му даваат повеќе енергија на вашето тело. Препорачливо е да користите малку сува овесна каша за да бидете сити подолго време.

oatmeal gaa04fc2dd 640
pixabay

Ќе ви го намали холестеролот

Бидејќи содржи линоленска киселина и влакна, овесната каша помага во намалување на триглицеридите и лошиот холестерол во крвта. Ќе го намалите ризикот од срцеви заболувања. Богата е со добри здрави масти и ја поддржува работата на срцевите клетки и целиот циркулаторен систем.

Овесната каша или снегулки треба да бидат квалитетни, природни и без некои нездрави адитиви.

За да подготвите овесна каша потребни ви се 50 гр овесна каша, 150 мл вода, 150 мл млеко и многу малку потрошено време.

Соединете ја овесната каша, млекото и водата и оставете ја да се готви на умерена температура. Почекајте се да зоврие, па продолжете со готвењето до саканата густина. Доколку вкусот на неутралната овесна каша не ви одговара, збогатете ја со овошје, цимет, јаткасти плодови или мед.

meblo trejd cesmi во crni
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…