Нино Величковски имаше песна која велеше „Много лошо да си зет ама још полошо да си домазет. Оваа песна комплетно соодвествува со темата што оваа недела ја обработивме во „Нешто конкретно”.

11

Песната е отпеана на „Тумба фест” и се уште е актуелна за тоа што има многу зетовци што се пронаоѓаат во неа. Нино ќе каже дека да си домазет е привилегија, а песната гласи вака:

Бел ден не сам ја видеа откако сам се оженија
изглоѓа ме како коску тај женина фамилија
Много тешко да си зет
Још полошо домазет
Чак ни ноќе немам сн
Ќе си умру ја без дн

Баба ми се само ребри
Дедо ме под око гледа
Жена љута
Не ми збори
Ја у куќу задна греда

Во студиото покрај Нино ги угостивме Катерина Тодеска Спасиќ, Мартин Видоевски и Бојана Стојменовиќ Петровска, од нив ќе дознаете што треба да си кажете пред брак, а што да преќутите откако ќе стапите во брак.

*Читај бе е медиумски партнер на емисијата  Нешто конкретно

viber image 2023 12 20 10 18 16 960


Гледајте „Нешто конкретно” секоја недела на Телма во 17.00 часот.

meblo trejd cestitka
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…