Во духот на добро познатиот и проверен рецепт, комбинирање на македонскиот dark wave soundсо православното црковно пеење, по само четири седмици од објавувањето на песната ПРЕВЕЗ, Александар Гулевски пред македонската публика ќе се претстави со својата нова песна – ДОМ.

ДОМ е песна во која се чувствува стариот, добро познат рокенрол концепт, сместен во готик рокот. Во песната се појавуваат гитарски украси кои неодоливо потсетуваат на македонската чалгија. Песната е зачинета со темни, но слатки и прецизно отпеани вокали. Заедно со текстот, кој е сугестивно контемплативен, песната алудира на барањето на смислата на постоењето во длабочините на човечката душа.

Спотот и песната ДОМ ќе бидат промовирани на 09.02.2023 (четврток), во кафулето Порта Џез во Битола, во 21.00 часот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…