person g3f305c951 1280

Тајна 1: Подобрете го варењето

Само 14 проценти од луѓето имаат добро варење. Осумдесет и еден процент од луѓето имаат помалку од една функција на дебелото црево дневно.

Ако ви се надуе стомакот после јадење, веројатно јадете нешто на што сте алергични (пченицата и млекото се најчестите виновници) или не ја варите правилно храната. Тестирајте се за овие алергии.

Тајна 2: Состојба на шеќер во крвта

Осумдесет проценти од луѓето велат дека често имаат малку енергија. Четириесет и два отсто од луѓето се будат уморни.

Клучот за одржување на високо ниво на енергија, губење на тежината и контрола на шеќерот е да се јаде храна со низок гликемиски индекс. Ова значи да јадете овесна каша, бобинки и сливи наместо суво грозје и банани и секогаш да јадете протеини со јагленихидрати како риба со кафеав ориз.

Тајна 3: Земете повеќе витамини од групата Б

Осумдесет и два проценти од луѓето брзо стануваат нетрпеливи. Шеесет и четири проценти од луѓето стануваат лесно анксиозни или напнати. Триесет и два отсто од луѓето имаат слаба меморија.

Вашата способност да ја одржувате менталната острина, со добро расположение и минимален ризик од болест зависи од внесувањето доволно витамини Б. Во секој случај, земете додаток или многу зеленчук и грав кои се најдобар извор на фолна киселина и витамин Б6.

Тајна 4: Зголемете ги антиоксидантите против стареење

Луѓето кои јадат најмалку овошје богато со антиоксиданси, зеленчук, сина риба, јаткасти плодови и семки имаат половина помала веројатност да бидат здрави. Луѓето кои јадат пет или повеќе парчиња овошје дневно имаат два и пол пати поголеми шанси да бидат поздрави од оние кои не јадат овошје.

Антиоксидансите прават голема разлика во тоа како се чувствувате и колку младешки изгледате. Но, не се сите овошја и зеленчуци исти. Црешите, бобинките, ориганото, циметот, куркумата и чоколадото се во топ 10 намирници богати со антиоксиданси. Добри се и оревите, ф’стаците, брокулата, авокадото и аспарагусот.

vegetables gc85cd45b6 640

Тајна 5: Јадете есенцијални масти

Луѓето кои јадат мрсна риба три или повеќе пати неделно, или јаткасти плодови или семки три пати на ден имаат 60 отсто поголеми шанси да бидат поздрави од оние кои не јадат.

Есенцијалните масти од мрсната риба и семките го штитат срцето и телото, го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, ја намалуваат болката во зглобовите, го подобруваат расположението и сувата кожа. Неделно ви требаат три порции сина риба (див лосос, скуша, сардина), лен или семки од тиква.

Тајна 6: Пијте доволно вода

Оние кои пијат осум чаши вода дневно имаат двојно поголема веројатност да бидат поздрави од оние кои не пијат вода. Исто така, 48 проценти од луѓето кои не пијат вода често имаат главоболки или мигрена.

Водата е најважната хранлива материја и на сите ни треба еквивалент на осум чаши вода дневно, што вклучува топли пијалаци. Како ќе знаете дека пиете доволно вода? Погледнете ја урината, треба да има светла боја. Недоволното внесување течности е главна причина за запек и главоболки.

woman ge7fd999f8 640

Тајна 7: Останете фит

Педесет и четири проценти од луѓето со добро кардиоваскуларно здравје вежбаат три или повеќе часа неделно, во споредба со еден процент од оние кои имаат полошо кардиоваскуларно здравје.

Вежбањето е од суштинско значење за здравјето, а на сите ни требаат 15 минути вежбање дневно или најмалку 30 минути секој втор ден. На пример, јога плус џогирање и возење велосипед. Пливањето е најдоброто од сите активности.

Тајна 8: Создадете витална енергија

Педесет проценти од здравите луѓе практикуваат вежби како Таи Чи и медитација.

Секој треба да ја обнови својата енергија, вежбите како јога и Таи Чи се дизајнирани токму за тоа. За да бидете здрави, треба да ги вклучите овие видови активности во вашиот секојдневен живот.

Тајна 9: Не размислувајте за минатото

Состојбата на умот е исклучително важна, 95 проценти од луѓето мислат дека врските се многу важни, а 100 проценти мислат дека позитивниот став е важен за здравјето.

Емоционалниот багаж влијае на вашето здравје, енергија и спонтаност. Постојат специфични техники за идентификување, ослободување од негативни емоции и негативни обрасци кои имаат навика да ги саботираат односите. Овие вештини не се учат на училиште, но тие се клучни за здрав и среќен живот.

girl ge83db2b58 640

Тајна 10: Најдете ја вашата цел

96% од луѓето мислат дека јасното чувство за цел и насока во животот е важно, додека 81% мислат дека тоа е духовност.

Ако немате чувство за смислата на животот запрашајте се што сакате да правите или зошто се чувствувате добро? Да се ​​има чувство за цел и поврзаност со духот се две карактеристики кои ни даваат поширок контекст во кој живееме, цел и поврзаност со другите, семејството, заедницата или околината.

meblo trejd mialnik
Со лаванда против пролетниот замор
Лавандата е препознатлива по опојниот, смирувачки мирис, а според некои истражувања може …
Како да препознаете психопат – познат психијатар открива кој знак ги открива
Психопат е личност со патолошки оштетен карактер, која има акутен дефицит на …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…