јован 1000 454

Гордоста е најголемата беда на душата која во својата помраченост мисли дека е богата. Таа паганска страст не само што не ни дозволува да напредуваме, туку и не соборува од височината што ја достигнуваме. Гордоста е калинка, одвнатре скапана, но однадвор мазна и убава.

Повеќето горди луѓе (како, не знам) се залажуваат до смрт со верувањето дека се бестрасни. Дури тогаш го гледаат степенот на нивната беда.

Само Господ може да му помогне на човекот фатен во гордост. Секое човечко средство за спас би било бескорисно за него.

Многумина од нас се нарекуваат грешници и можеби мислат дека се. Но, само трпењето навреди покажува за какво срце се работи.

Почетокот на духовното здравје се препознава по тоа што нашите мисли повеќе не се фалат со природни дарови. И се додека се чувствува смрдеата на суетата, не се чувствува ниту пријатниот мирис на мирот.

Кој се ослободува од гордоста, лесно се оправдува за сите други гревови, како што покажува примерот на евангелскиот цариник (Лк.18,9-14).

Св. Јован Лествичник

meblo trejd grealka
Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…