snapshot1

Иако филмовите се сметаат за форма на бегство од реалноста, има некои филмови кои никогаш немаа таков ефект врз публиката, а исто така не успеаја да избегаат од контроверзите околу нив.

Без разлика дали се работи за лош избор на кастингот, бизарни заплети или потенцијален политички бунт, ова се некои од најконтроверзните филмови што се појавија на нашите екрани во последно време.

Волкот од Волстрит

Кога холивудските генијалци, актерот Леонардо Дикаприо и режисерот Мартин Скорсезе соработуваат на филм, тоа е загарантирано ремек дело. Филмот „Волкот од Волстрит“ од 2013 година не беше исклучок. Сепак, за разлика од нивните претходни соработки, овој филм не привлече позитивни критики.

Џордан Белфорт, брокер кој измамил обични луѓе од милиони долари, послужил како инспирација за филмот. Публиката верува дека филмот му даде гламур на однесувањето на Белфорт и хаотичната корупција која беснеела на Волстрит и воопшто не ги расветлила жртвите.

volsrit

Егзорцист

„Егзорцист“ е еден од најголемите хорор филмови на сите времиња кој се рангира многу високо на секоја хорор листа. Многу делови од овој филм, вклучувајќи го и самиот заплет, станаа стандардни во речиси секој филм за духови или егзорцизам во децениите што следеа. Сепак, овој филм од 1974 година е опкружен со многу контроверзии.

Наводно, гледачите на филмот имале ужасни физички реакции по гледањето на филмот, вклучувајќи повраќање и несвестица. Се тврди дека филмот користел сублиминални пораки за да ги поттикне овие негативни физички реакции од публиката. Не беа поштедени ниту актерите и екипата. Двајца од главните актери беа тешко повредени за време на снимањето, а да не зборуваме за чудниот пожар кој го уништи сетот.

Лига на правдата

Филмските франшизи за суперхерои беа на својот врв во 2010-тите. Фановите на DC Comic беа пресреќни кога дознаа дека нивниот омилен режисер Зак Снајдер ќе биде на чело на филмот Justice League. Сепак, нивните надежи набрзо беа уништени кога Снајдер ја напушти продукцијата пред да биде завршен филмот. Џос Видон влезе да го замени Снајдер, но неговите напори се покажаа залудни. Фановите го мразеа ставот на Видон за филмот.

Фановите на DC беа толку вознемирени што формираа своја лига за правда. Нивната мисија беше да објават клип од „Лига на правдата“ во режија на Зак Снајдер. Конечно, во 2021 година беше претставен 4-часовниот „Snyder Cut“, кој доби многу подобри критики.

Нина

Нина Симон беше една од најзначајните американски музички икони на 20 век, па логично беше нејзината приказна и издигнување до музичка големина да бидат прикажани на филм. Токму тоа се обидоа да го направат филмаџиите во 2016 година.

Изборот на актерката Зои Салдана да ја игра главната улога на Нина Симон се покажа дека е Ахилова пета. Салдана морала да носи протези и шминка бидејќи има Порториканско и Доминиканско потекло, додека Нина Симон била Афроамериканка. Многумина се прашуваа зошто режисерите едноставно не ангажираа актерка со слично потекло и боја на кожа како Нина, па поради тоа филмот не доби целосно позитивни коментари.

Кога јагнињата ќе стивнат

Филмот е заснован на истоимениот роман на Томас Харис и освои пет Оскари. Љубителите на животни не треба да се грижат, бидејќи јагнињата не биле вклучени во снимањето на филмот. Наместо тоа, вистинскиот терор е насочен кон несреќните луѓе. Кларис Старлинг, приправник на ФБИ и протагонист во филмот, не води во потрага да фатиме сериски убиец со помош на Ханибал Лектор, кој и самиот е сериски убиец.

Кларис се запознава одблиску со канибал од кој се ежи кожата. Филмот се појавува на различни листи за „најголемите филмови на сите времиња“ и се смета за ремек дело од жанрот хорор. Контроверзите околу филмот произлегоа од начинот на кој беа прикажани ликовите на ЛГБТКИ+ заедницата, а овие активисти оттогаш го критикуваа филмот за прикажување на негативни стереотипи поврзани со оваа заедница.

snapshot

Титаник

Епската романса на Џејмс Камерон беше огромен успех кога беше објавена во 1997 година и сè уште е еден од најомилените филмови на сите времиња.

Рекордерскиот успех на филмот не значеше дека нема полемики зад сцената. Не само што доцнеше шест месеци, туку наводно го надмина буџетот за 100 милиони долари. Работите да бидат уште полоши, повеќе од 60 членови на екипажот сериозно се разболеле откако нивниот ручек бил измешан со PCP (ангелска прашина). Иако виновникот никогаш не бил фатен, се верува дека бил незадоволен член на екипажот како одговор на суровите работни услови кои Камерон ги создал на снимањето.

Планината Брокбек

Филмот на Анг Ли од 2005 година „Brokeback Mountain“ нашироко се сметаше за монументален момент во тоа време. Романсата меѓу двајцата каубојци не беше прифатена со цело срце од целата публика, некои земји дури и го забранија филмот.

Додека филмот беше фаворит за освојување на Оскар за „Најдобар филм“ во 2006 година, многумина веруваат дека бил одбиен поради неговата „контроверзна“ тема.

Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…