Несоницата понекогаш трае ноќ или две, но во други случаи тоа е постојан проблем. Може да имате хронична несоница, која трае еден месец или подолго, и акутна несоница, која трае со денови, денови или недели.

Несоницата се зголемува со возраста. Понекогаш несоницата исчезнува откако ќе се решат факторите на животниот стил, како што се семејниот или деловниот стрес. Во посериозни случаи, решавањето на основната причина може да го подобри квалитетот на вашиот сон. Лекувањето на несоницата е важно бидејќи оваа состојба може да го зголеми ризикот од други здравствени проблеми.

Постојат сериозни здравствени ризици поврзани со хроничната несоница. Според извор од Националниот институт за здравје, несоницата може да го зголеми ризикот од проблеми со менталното здравје, како и општи здравствени проблеми, пишува Healthline.

Што предизвикува несоница?

Постои примарна несоница, која нема основна причина, и секундарна несоница, која се припишува на основната причина. Хроничната несоница обично има причина, како што се: стрес, неправилни навики за спиење, доцни вечери …

Постојат многу причини зошто може да имате проблеми со спиењето. Многу од нив се поврзани со секојдневните навики, начинот на живот и личните околности. Тие вклучуваат: неправилен распоред на спиење во текот на денот, работа која вклучува работење во текот на ноќта, недостаток на физичка активност, губење на работа и разни други извори на стрес.

clock g52ecad455 640
meblo trejd racki

Како да се справите со несоницата?

Постојат многу стратегии за лекување на несоницата. Пред да разговарате со лекар, препорачливо е најнапред да се обидете да го промените вашиот начин на живот:

    -воспоставете редовен распоред за спиење

    -заспивајте и будете се во исто време

    -опуштете се и смирете се пред спиење читајќи книга…

    -избегнувајте пиење алкохол или кофеин навечер

    -завршете со сите тешки оброци или напорна физичка активност најмалку два часа пред спиење.

    -станете од кревет ако имате проблем да заспиете

    -избегнувајте дремење доцна попладне и навечер

Промовирана книгата „Креативни техники за работа со деца во инклузија“ од Тања Илиева и Александра Упале
Во просториите на основното училиште. „Св. Кирил и Методиј “ – Битола …
Нова превентивна кампања на СВР Битола – поблиску до граѓаните за побезбеден град
СВР Битола на подрачјето на Битола започна со реализација на нова превентивна …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…