frojd

„Пред да си поставите дијагноза депресија и ниска самодоверба, претходно уверете се дека не сте опкружени со идиоти“ – говореше познатиот психоаналитичар, Зигмунд Фројд.

Кои луѓе ве опкружуваат? Дали во текот на денот секогаш сретнувате токсични луѓе кои ви ја црпат енергијата? Многу психолози потенцираат дека околината има големо влијание врз нашата енергија, расположение и самодоверба.

Ако се вратиме на самодовербата, тогаш психолозите ја препознаваат како аксиома дека таа се формира во детството, а потоа само полира, како и другите карактерни црти. Истото се случува и во зрелоста – самодовербата може да расте и да падне. Кога ќе почнете да работите на вашата самодоверба преку позитивни промени, афирмации и подобрување, ќе ја подигнете вашата самодоверба. Меѓутоа, ако сте опкружени со токсични луѓе кои постојано ве саботираат, имаат токсични коментари и ве спречуваат да напредувате, тогаш вашите напори може да бидат залудни.

Ова има негативно влијание врз нашата самодоверба на ист начин како во детството. Ако луѓето кои ни се важни постојано не критикуваат, нè ограничуваат, не убедуваат во нашите слабости и не принудуваат да се чувствуваме виновни, нема да можеме да веруваме во себе. Ако сме опкружени со луѓе кои не сакаат, прифаќаат и поддржуваат, тогаш ова ќе биде основата на самодовербата, нашата отскочна штица за да го постигнеме она што го сакаме.

Еден цитат од Зигмунд Фројд го ​​потврдува тоа – „Колку храбар и самоуверен станува оној кој ќе се увери дека е сакан“.

Затоа, секогаш филтрирајте ја вашата околина. Не дозволувајте токсичните и негативни луѓе да ви ја украдат радоста и енергијата. Опкружете се со позитивни луѓе, оние кои ќе влијаат на вас да се развиете и да станете подобра верзија од себе.

sigmund freud gc8fa2ef46 640

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…