Во недела го славиме празникот Цветници, кога се слави триумфалното Христово влегување во Ерусалим, откако го воскресна четиридневно погребениот Лазар.

Кај оние кои го постат Велигденскиот пост на трпезата во недела ќе се најде риба, но секако во чест на празникот сите можат да подготват риба по нивна желба на овој ден.

Ние пронајдовме рецепт за печени котлети од крап, што е далеку поздраво од пржената верзија. Доколку сакате на еден поинаков начин да го подготвите крапот, погледнете го видеото и проверете го рецептот.

Печен крап

Состојки:
1,5 кг крап
1 чаша пченично брашно
1 чаша пченкарно брашно

Подготовки:
Крапот се сече на парчиња, се посолува и се остава да отстои најмалку два часа. Измешајте ги пченичното и пченкарното брашно. Парчињата крап валкајте ги во брашното и наредете ги во плех претходно обложен со хартија за печење. Прелијте ги наредените парчиња со малку масло. Ставете ги да се печат на 200 степени околу 15-20 минути. Кога од едната страна парчињата крап ќе добијат златно-жолта боја, тогаш превртете ги од другата страна да се печат се додека не добијат исто таква боја..

meblo trejd za gradina косацки

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…