bojana

Присуствував на една мала семејна веселба кога наеднаш, како изненадување за славеникот, „загрми тапан со подземен екот“, а сите гости станаа понесени од македонскиот ритам и секако, ги извадија телефоните. Кога станав, не било само до тапанот и ритамот… На тапанот удираше 14-годишната Бојана Илиевска од Битола, гордо, смело, емотивно, онака како што старите македонски тапанџии во секој удар на тапанот удираа во ритамот на пулсот на Тешкото…

367402952 976237540334759 3512457402098409665 n

Тоа беше причина да направиме краток разговор со Бојана за љубовта кон фолклорот и тапанот, кога започна да тропа, колку време учеше и како реагираат луѓето кога ќе ја видат и слушнат како тропа на тапан.

meblo trejd trkalca

Читај бе: Бојана, најнапред кажи ни нешто за себе… колку години имаш, каде учиш, кое одделение си?

Бојана: Јас сум Бојана Илиевска, имам 14 години и учам во ОУ „Стив Наумов“ Битола и сум 9-то одделение.

Читај бе: Кога беше твојот прв контакт со тапанот, на која возраст?

Бојана: Мојот прв контакт со тапани беше од мојата 8-годишна возраст. Мојот покоен татко беше љубител на тапанот и од мали нозе ме учеше да тропам. Ми беше интересно и потоа сето тоа се претвори во љубов кон тапанот.  

Читај бе: Дали беше тешко да научиш? Колку време ти требаше?

Бојана: Не е тешко да се научи ако имаш желба. Човек учи додека е жив.  

Читај бе: Бојана, како реагираат луѓето кога ќе видат дека девојче тропа на тапан? Во КУД „Гоце Делчев“, покрај момчињата, уште неколку девојчиња ја негувате оваа традиција…

Бојана: Луѓето се воодушевени од тоа што го гледаат, а постарите се радуваат на зачуваната традиција.

Читај бе: Колку време треба да се вежба за да се усоврши техниката?

Бојана: За да се усоврши техниката на тапанот до некоја цел, потребни се од една до две годни. Но, како што реков и претходно, човек учи додека е жив.

Читај бе: Може ли да ни опишеш какво е чувството кога ќе „грмне“ тапанот, што е она што го чувствуваш додека тропаш следејќи ја мелодијата?

Бојана: Понесена од мелодијата, чувството е многу возбудливо кога ќе се слушне ударот на тапанот.

364175070 1485973128821680 4070877647241939043 n

Читај бе: Неодамна учествувавте и на фестивалот „Пеце Атанасовски“ во Долнени. Какво беше искуството таму?

Бојана: Да, учествувавме и ние го покажавме цело наше искуство, но не беше страшно зашто искуството веќе го имаме, затоа што повеќе години учествуваме на фестивалот посветен на Пеце Атанасовски.

Читај бе: Дали би сакала и во иднина да продолжиш со негување на фолклорот и продолжување на македонската традиција?

Бојана: Да, јас сум Македонка и сакам македонските традиции и во иднина да ги продолжам и да ги негувам.

364180882 1420229742103785 98858090322467104 n

Читај бе: И на крајот, може ли да ни кажеш што друго сакаш да правиш, кое е твое хоби?

Бојана: Освен тапанот друго хоби ми е и играорната. Јас ги сакам и тапанот и играорната и цел живот ќе останам во АФ „Гоце Делчев“ Битола.

meblo trejd stupcina
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Семејството ја испиша од факултет, таа се врати и заврши со 9,80 просек – Сонита Фејзовска од Битола руши табуа за жената Ромка

Никогаш не се откажувајте од својот сон иако не ви дозволуваат да…

Џуџестиот раст не е недостаток и проблем за да работиш или учиш некоја професија – интервју со 15-годишниот Никола Попчановски од Битола

15-годишниот Никола Попчановски од Битола е момчето со џуџест раст кое не…

Животниот сон му стана реалност – интервју со битолчанецот Филип Тодоровски, пилот-капетан во Wizz Air

Битола можеби нема аеродром (патнички), но има КАПЕТАН. Кога нареден пат ќе…

Патот до успехот на битолчанецот Антонио Гурабиевски – од физиотерапевт во Романија и Македонија до сопствен бизнис во Америка

Антонио Гурабиевски е 26-годишен битолчанец, кој студенските денови ги помина во Романија…