breakfast 1239438 1280

Кивито може да ви го подобри расположението кога се чувствувате депресивно за четири дена, покажа истражувачка студија на Универзитетот Отаго. Ова овошје се докажа како моќен засилувач на расположението, за кој истражувачите веруваат дека обезбедува пристапен начин за луѓето да ја одржат нивната ментална благосостојба. Тој е преполн со витамин Ц кој претходно беше поврзан со подобрување на расположението, виталноста, благосостојбата и благата депресија. Тимот од Универзитетот во Отаго, Нов Зеланд, се обиде да процени колку брзо се подобрува расположението по воведувањето на додатоци на витамин Ц или од извори на храна.

За да ги добијат своите резултати, тие спроведоа осумнеделна диетална интервенција на 155 возрасни лица со низок витамин Ц. Учесниците земаа или додаток на витамин Ц, плацебо или две киви дневно, а потоа ја бележеа нивната виталност, расположение, квалитет на спиење, количина на сон и физичка активност користејќи анкети преку паметни телефони.

Резултатите, објавени во British Journal of Nutrition, покажаа дека конзумирањето киви ја подобрува виталноста и расположението во рок од четири дена, достигнувајќи го својот врв околу 14-16 дена. Додатоците на витамин Ц, од друга страна, маргинално го подобруваат расположението до 12 ден.

food 1239246 1280

Професорката Тамлин Конер, од Одделението за психологија вели: „Добро е за луѓето да знаат дека мали промени во нивната исхрана, како што е честото јадење киви, може да делува на тоа како се чувствуваат секој ден. Употребата на интензивни анкети од смартфоните нуди разбирање во реално време на промените поврзани со промена на расположението“.

kiwi 3089125 1280

Авторите исто така забележуваат дека, иако таблетите со витамин Ц навистина го подобриле расположението, храната богата со витамин Ц е многу покорисна. Водечкиот автор д-р Бен Флечер додаде: „Ова ни помага да видиме дека она што го јадеме може да има релативно брзо влијание врз тоа како се чувствуваме. Нашите учесници имаа релативно добро ментално здравје за почеток, така што немаа малку простор за подобрување, но сепак ги пријавија придобивките од интервенциите со киви или витамин Ц. Ние охрабруваме холистички пристап кон исхраната и благосостојбата, вклучувајќи различни намирници богати со хранливи материи во вашата исхрана“.

Сирма Спиркоска поканета на 25. колонија во Евора, ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со 40 награди од Португалија
Организаторот на светската детска ликовна колонија по конкурс „Евора" во истоимениот град …
Дисциплина, послушност и самоконтрола кај малите деца со методот Монтесори
Од сите главни области на самоформирање на детето – координирано движење, независност …
jk travel pobaraj ponuda

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чај од ловоров лист за кашлица и воспалено грло

Ловорот се користи во третман на дигестивни и кардиоваскуларни нарушувања, гихт и…

„Парите се отепувачка“ на Ристо Крле, актуелна реалност на Македонците, 84 години од првата изведба

Во 1938 година првпат беше изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…